Direnişteki madenciler: 'Yaşatmadılar ki öldürsünler'

Soma'da direnişi süren madencileri gece saatlerinde madenci yakınları ve aileleri ziyaret etti. Alanda konuşan madenci İdris Sarıkaya mücadelelerinde kararlı olduklarını ifade ederek "Yaşatmadılar ki öldürsünler" derken, madenci çocukları ise "Biz babalarımızdan harçlık istediğimizde yüzleri önlerine eğildi. Uyar Madencilik yüzünden biz bu şekilde büyüdük" dedi.

  • Haber
  • |
  • Basın derleme
  • |
  • 16 Ekim 2020
  • 09:30

Uyar Madencilik'ten tazminatlarını alamayan madenciler, 12 Ekim'de başlattıkları eylemlerinin 4'üncü gününde jandarma ve polis ablukasındaki Soma Mezarlığı

önündeki bekleyişini sürdürüyor. Havanın kararması ile birlikte ısınmak için ateş yakan madencileri gece saatlerinde madenci aileleri ziyaret ederken, madenciler ailelerini baretlerini takarak alkış ve ıslıklarla karşıladı. Direniş alanında konuşan ve Uyar Madencilik'te geçirdiği kaza nedeniyle gözlerini kaybeden Ali Kandemir, kanuni yollara başvurduklarını ve mahkemeleri kazanmalarına rağmen Uyar Madencilik'ten tazminat haklarını alamadıklarını belirterek, 14 yıldır tazminat almak için mücadele
ettiklerini ifade etti. "Bu yolda ölmek var dönmek yok" diyen Kandemir, Ankara'ya yürümekte kararlı olduklarını söyledi.

'Yaşatmadılar ki öldürsünler'

Yine Uyar Madencilik'te çalışırken geçirdiği kaza nedeniyle bacaklarını kaybeden ve tazminat hakkını alamayan İdris Sarıkaya da yetkililere seslerini duyuramadıklarını belirterek, haklarını alamadıklarını söyledi. 13-14 yıldır oyaladıklarını söyleyen Sarıkaya, "Bizi koruyacaklarına patronları koruyorlar. Bizim muhatabımız enerji bakanlığıdır. Biz burada beklemeye hevesli değiliz. Biz burada durmayacağız Ankara'ya kadar gideceğiz. Bizi panzerle mi çiğneyecekler yoksa kurşun mu sıkacaklar? Yaşatmadılar ki öldürsünler. Biz kararlıyız" dedi.

'Babalarımızın yerin altındaki alın terinin karşılığını istiyoruz'

Alanda konuşan madenci yakınları ise hakları olanı almak için mücadele ettiklerini ifade ederek, "Çocuklarımızın eşlerimizin hakkını istemek için geldik. Kimseden sadaka istemiyoruz. Haklarımızı istiyoruz. Emeklerimizin karşılığını istiyoruz," ifadelerini kullandı.

Madenci çocukları ise babalarının haklarının bir an önce verilmesini ve mağduriyetlerinin giderilmesi gerektiğini vurgulayarak, "Biz babalarımızdan harçlık istediğimizde
yüzleri önlerine eğildi. Uyar Madencilik yüzünden biz bu şekilde büyüdük. İşten atıldılar tazminatları verilmedi. Aylarca yıllarca beklettiler hala bekliyorlar. Enerji Bakanı neden buraya gelip açıklama yapmıyor? Askerler polisler burada bizim gitmemize de izin vermiyorlar. Bırakın biz gidelim. Kimse madencilerin ve madenci çocuklarının neler yaşadığını anlamıyor. Biz babalarımız yerin altındaki alın terinin karşılığını istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Öte yandan alanda bulunan CHP Kırkağaç İlçe Başkanı Özcan Kaçar de kısa bir konuşma yaparak, madencilerin haklı mücadelesini desteklediklerini ve sonuna kadar bu
mücadelenin yanında olduklarını söyledi. Bağımsız Maden İşçileri Sendikası Örgütlenme Uzmanı Kamil Kartal da "Kimseden bir şey bahşetmelerini istemiyoruz. Hakkımızı istiyoruz. Anamızın aksütü gibi helal olan hakkımız için kimseye yalvarmıyoruz dilenmiyoruz. Hakkımızı istiyoruz" diyerek yürüyüşlerinde kararlı olduklarını ifade etti.

Cihan Başakçıoğlu, Osman Çaklı / BirGün -16.10.20