Amerika'da toplu kuş ölümleri yaşanıyor

İklim değişikliğinin sonucu olarak ekolojik dengenin bozulması, etkilerini göstermeye devam ediyor.

  • Haber
  • |
  • Dünya
  • |
  • 17 Eylül 2020
  • 15:58

İklim değişikliğinin sonucu olarak ekolojik dengenin bozulması, etkilerini göstermeye devam ediyor.

Bu bağlamda yaşanan gelişmelere son olarak Amerika ve Kanada'da yaşanan toplu kuş ölümleri eklendi.

Amerika'nın bir eyaleti olan New Mexico'da kitlesel kuş ölümleri yaşanıyor. Colorado, Arizona ve Texas gibi komşu güneybatı eyaletlerinde de kuş ölümlerinin arttığı bildirildi. Ölen kuş sayısının milyonlarca olduğu ifade ediliyor.

New Mexico Eyalet Üniversitesi Profesörü Martha Desmond yerel medyaya verdiği demeçte, kitlesel ölümün nedeninin bir gizem olduğunu, ancak ölümlerin orman yangınları ile bağlantılı olan dumandan veya son dönemde etkisini gösteren soğuk havadan kaynaklı olabileceğini söyledi.

Eyalet biyologları, daha fazla araştırma yapılması için insanlardan ölü kuşların görüldüğünü rapor etmelerini istedi. Görgü tanıklarına göre, göçmen ötleğenler (çalıbülbülleri), kırlangıçlar ve mavi kuşların da dahil olduğu bazı kuşların ölümlerinden önce tuhaf davrandıkları görüldü.

Üniversitenin balık, yaban hayatı ve koruma ekolojisi bölümünde çalışan Prof Desmond, KRQE-TV'ye veridği demeçte, "Yıkıcı. Hayatımda bu kadar korkunç bir şey gördüğümü sanmıyorum" dedi. Orman yangınlarından çıkan dumanın kuşların akciğerlerini etkilediği veya onları göç yollarını değiştirmeye zorladığının düşünüldüğünü ifade eden Desmond, Colorado'daki son karların da buna neden olabileceğini söyledi. Desmond, hayvan leşleri incelenene kadar daha fazlasının bilinmeyeceğini de sözlerine ekledi.

Öte yandan Santa Fe Ulusal Ormanı'ndaki ABD Orman Hizmetleri, Cuma günü yaptığı bir twitter paylaşımında "Açıklanamayan ötücü kuş ölümlerinin NM'deki vahşi yaşam biyologlarını çok endişelendirdiğini" yazdı ve insanlardan buldukları kuşlardan veri toplamalarını istedi.

Geçtiğimiz yıl Eylül ayında Science and Biological Conservation dergilerinde yayınlanan çalışmalara göre ABD ve Kanada'da 1970'e kıyasla üç milyar daha az kuş bulunuyor. Ayrıca "Asya ötücü kuş krizi" yaşandığı belirtilerek, Endonezya'nın Java adasında, vahşi doğada olduğundan daha fazla kuşun kafeslerde yaşıyor olabileceği ifade edilmişti.