Dünya işçi ve emekçi eylemlerinden

Pek çok ülkede sağlık çalışanları hakları için greve çıkarken, diğer iş kollarında da işçi ve emekçilerin mücadeleleri grevler ve eylemlerle sürüyor.

  • Haber
  • |
  • Dünya
  • |
  • 14 Eylül 2020
  • 21:55
Kolombiya

Kolombiya

Hindistan

Hindistan

Nijerya

Nijerya

Yeni Zelanda

Yeni Zelanda

Meksika

Meksika

Ukrayna

Ukrayna

İspanya (Arşivden)

İspanya (Arşivden)

Almanya (Arşivden)

Almanya (Arşivden)

Nijerya’da grev ve eylemler

Nijerya’da hastanelerde çalışan 16 bin doktor pazartesi gününden perşembe gününe kadar grev yaptı. Böylece ülkedeki tüm doktorların yüzde 40’ı bu yıl ikinci kez greve gitti. Doktorlar korona salgınına karşı daha yüksek maaş, daha iyi ekipman ve koruyucu önlemler talep ediyorlar. Nijerya’da şu ana kadar 55 bin 160 kayıtlı korona vakası ve 1.061 ölüm kayıtlara geçti. Grev hastalar göz önüne alınarak ve hükümetin taahhütlerini yerine getirebilmesi için iki hafta için askıya alındı. 

Öte yandan Lagos eyaletinde ise yüzde 80 oranında elektrik ve yakıt zammına karşı protesto gösterileri düzenlendi. Eylemde “Elektrik zammına hayır”, “Yakıtın eski fiyatını istiyoruz”, “Nijeryalılar zor durumda” pankartları taşındı, hükümet karşıtı sloganlar atıldı. Polisin protestoculara müdahale etmesi sonucu 4’ü gazeteci 18 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. 

Gösteriye muhalefetteki Nijerya Sosyalist Partisi (SPN) çağrı yaptı. 

Dünyada petrol rezervlerinin yüzde 3,1’i’ne sahip Nijerya’da son üç ayda yakıt fiyatlarına üç kez zam geldi. 1 Eylül’den itibaren 12 saatten fazla elektrik alan hanelerdeki elektrik fiyatına yüzde 80 zam yapıldı.

Krizdeki Fas ulusal havayolu şirketinde grev oylaması 

Fas ulusal havayolu şirketi Royal Air Maroc (RAM) koronanın tetiklemesi ile ciddi bir kriz içinde. Fas hükümeti, krize çözüm olarak pandemi koşullarında Fas’a seyahat etme konusunda önceki katı kriterleri gevşetti. Buna rağmen ülkeye seyahatte düşüş önlenemiyor. 

Fas hükümeti, RAM’in zararını telafi etmek için şirketi 550 milyon euro ile koşulsuz olarak desteklemesine rağmen, şirket yönetimi çalışanların yüzde 30’unu işten çıkaracağını duyurdu. Bundan 180 pilot, 500 uçuş görevlisi ve yer personeli etkilenecek.

Buna karşılık, eylül ayı başında Fas Uçuş Pilotları Derneği-AMPL’nin üyelerinin yüzde 80’i, Royal Air Maroc’ta bu işten çıkarmalara karşı grev oylaması yaptı. Ayrıca salgın sırasında kol bandı takmak, medyaya karşı ortak önlemler almak ve uçuş güvenliği seviyesindeki düşüşü yazılı olarak kınamak konularında da “evet” cevabı verildi.

Hindistan’da özelleştirme planlarına karşı grev

Devlet tarafından işletilen Bharat Petroleum Corporation Limited’deki (BPCL) 5.400 işçiden 4.800’den fazlası, hızlı özelleştirme planlarına karşı 7 Eylül’de başlayarak 48 saatlik bir grev gerçekleştirdi.

Grev ağırlıklı olarak Mumbai ve Kochi’deki rafinerilerde gerçekleşti. Greve ülkenin dört bir yanında çalışan satış personeli de katıldı. Rafineri işçileri özelleştirmenin bir sonucu olarak, sosyal haklarının kötüleşeceğinden endişe duyuyorlar. 

Yeni Zelanda’da hemşireler eşit ücret için greve gitti

4 Eylül’de özel tıp merkezlerinde ve acil servislerde çalışan 3 binin üzerinde hemşire sekiz saat iş bıraktı. Hemşireler kamu sağlık hizmetlerinde çalışan personel ile aynı ücreti talep ediyorlar. 2017’den beri bu hemşirelerin maaşları kamuya ait sağlık merkezlerinde çalışanlara nazaran yaklaşık yüzde 10 daha düşük.

Kolombiya’da polis cinayeti protestolarında en az 7 kişi öldü

“Kolombiya’da Kolombiyalı olmak, ABD’de siyah olmak gibidir.”

Kolombiya’nın başkenti Bogota’da çarşamba sabaha doğru polis, “sosyal mesafe kurallarına aykırı şekilde” arkadaşlarıyla birlikte içki içtiği gerekçesiyle gözaltına almak için yere yatırdığı ve üzerinde defalarca şok tabancası kullandığı Javier Ordonez’i (46) öldürdü. Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde Ordonez’in birçok kez “Boğuluyorum” diye polise seslendiği ve yardım istediği görülüyor.

Söz konusu görüntünün sosyal medyaya yansıması ile ülkenin farklı kentlerinde sokaklara çıkan göstericiler bazı bölgelerde polis merkezlerini ateşe verdi. Gösterilerde çıkan olaylarda en az 7 kişinin hayatını kaybettiği yüzlercesinin yaralandığı kaydedildi. 7 kişiden 5’inin vurularak öldürüldüğü belirtildi.

Meksika’da halk altın madenini ablukaya aldı

Meksika’da Guerrero eyaletindeki Carrizalillo belediyesinde yaşayan halk, Los Filos altın madenini abluka altına alarak, madene erişimi bir haftalığına engelledi. Bölge halkı Kanadalı madencilik şirketi Equinox Gold’u, maden çalışmasında sağlık ve çevre için 2019’da kabul edilen iyileştirmelere uymamakla suçluyorlar. Ayrıca korona önlemleri nedeniyle madenin kapanmasının dördüncü gününde bölgede 21 pozitif korona vakası meydana geldi. 

Los Filos, 1.500 madenciyle Meksika’nın en büyük altın madenlerinden biridir.

Brezilya’da posta işçileri ülke çapında eylem yaptı

Brezilya’da posta işçileri 11 Eylül günü ülke çapında protesto gösterileri düzenlendi. Aynı zamanda, kamu posta hizmetlerinin özelleştirilmesine karşı ücret artışı ve sosyal haklar talep eden 70 bin posta çalışanı 17 Ağustos’tan beri grevde. Grev, şirketin geçen yılın ekim ayında yapılan toplu sözleşmede yer alan 79 maddeden 70’ini geri çekmesi nedeniyle başladı. Bu, Brezilya’da 1995’ten bu yana yapılan en büyük grev. Ayrıca şirket korona krizi sırasında işçilerini tamamen yarı yolda bıraktı ve bunun sonucu olarak binlerce kişiye virüs bulaştı.

11 Eylül’de iş mahkemesinde müzakerelerden sorumlu Bakan General Peixoto’nun ücret müzakerelerini yürütmeyi kategorik olarak reddetmesine karşı süren dava tüm ülkede protestolar eşliğinde yapıldı. 

Toplam 17 kamu şirketinin özelleştirilmesi, faşist Başkan Bolsonaro’nun Ekonomi Bakanı Guedes’in neoliberal programının bir parçası. Örneğin UPS, Amazon ve özel havayolu Azul, Brezilya’daki devlet postasının özelleştirilmesinden faydalanabilir. İş mahkemesi grevin yasal olup olmadığına karar vermek istiyor, karar hala beklemede...

Ukrayna’da madencilerden yeraltında protesto

Ukrayna’nın Kryvyi Rih kentinde dört maden ocağında çalışan 393 işçi bir yeraltı eylemi başlattı. İşçiler, ücret artışları ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi talep ediyorlar. Bağımsız NPGU sendikası, madenlerde çalışma koşullarının güvenlik düzenlemelerine uygun olmadığını açıkladı. 

Zhovtneva madenindeki protestolar geçen haftanın sonunda başlamıştı.

Madrid’de grev hazırlığı

İspanya’da Covid-19 salgınında vaka sayısı hızla artıyor. Son verilere göre vaka sayısı 576 bin 697’ye çıktı ve hayatını kaybedenlerin sayısı da 30 bine dayandı. 

İspanya’da salgının en yoğun olarak görüldüğü başkent Madrid’de doktorlar, koronavirüs vakalarının yoğunluğu ve hastanelerdeki sorunlara çözüm getirilmemesi nedeniyle greve çıkma kararı aldılar. Taleplerinin, Madrid özerk yönetim hükümeti tarafından dikkate alınmadığını savunan doktorların bağlı olduğu Amyts adlı sendika, ilk hasta muayene birimlerindeki yoğunluğun endişe verici düzeyde olduğunu ve bu duruma daha fazla tahammül edemeyeceklerini açıkladı. Amyts, 28 Eylül’de sabah 8.00’de greve çıkma kararını duyurdu.

Sağlık çalışanlarının bağlı olduğu sendika ve meslek örgütleri grev öncesinde de eylem çağrıları yapıyor. 15 Eylül’de saat 12.00’de sağlık merkezleri önlerinde, 21 Eylül’de de Sağlık Bakanlığı önünde eylem çarısı var.

Madrid’de okullarda Covid-19 önlemlerinin yetersizliğini ve personel eksikliğini protesto eden öğretmenler de 22-23 Eylül’de greve gitme kararı almıştı.

Danimarka’da emeklilik yaşının yükseltilmesi protesto edilecek

Danimarka’nın 9 kentinde sendikalar, hükümetin emeklilik yaşını 68’e yükseltme girişimini protesto için eylem yapmaya hazırlanıyor. İşçi ve emekçiler Avrupa’nın en yüksek emekli yaşını istemediklerini söylüyorlar.

Sendikalar “Stop68 Kampanyası” kapsamında başkent Kopenhag’da büyük bir gösteri yapmayı planlıyordu. Ancak koronavirüs tehlikesi göz önüne alınarak bu kararı iptal eden sendikalar, 9 büyük ilde eylemler yapma kararı aldılar.

Koalisyon hükümetinin büyük ortağı Sosyal Demokrat Parti’nin işçilerin bu tepkilerini yatıştırmak için çalışanlara erken emeklilik hakkı getireceğini açıklaması işçileri eylem kararlılığından vazgeçiremedi. 

Sendikalar Emeklilik yaşını belirleyen “Refah Anlaşması”nın feshedilmesini talep ediyor.

Greenpeace İsveç’te bir limanı bloke etti

Çevre örgütü Greenpeace gezegenimizi tehdit eden iklim krizine dikkat çekmek için İsveç’te bir limanı bloke etti ve Preem adlı şirkete ait rafineriye petrol getiren tankerlerin limana girişine engel oldu.

Greenpeace aktivistleri, Preem’in rafinerisini genişletmek için yaptığı başvurunun reddedilmesini istiyor, hükümetin bu planı durdurana kadar orada kalacaklarını belirtiyorlar. Birkaç günden beri Lysekil’de rafinerinin bulunduğu limana demir atan Greenpeace’e ait gemi rafinerinin önüne gelerek petrol taşıyan tankerin petrolü boşaltmasını engelledi.

Greenpeace, Preem’in rafinerisine genişletme izni verilmemesi için 2 hafta sürecek kampanya örgütledi. Stockholm, Lysekil ve Göteborg başta olmak üzere İsveç’in birçok yerinde iklim eylemleri yapılacak.

Brüksel’de sağlık çalışanlarına destek gösterisi düzenlendi

Belçika’nın başkenti Brüksel’de ülkedeki Covid-19 salgını ile mücadele eden sağlık çalışanlarına destek için binlerce kişinin katılımıyla gösteri düzenledi. Sağlığın ticarileştirilmesine karşı pankartlar açan göstericiler sağlık sektörüne daha fazla yatırım yapılmasını ve sağlık çalışanlarının maaşlarının iyileştirilmesini talep etti. Devletin özel sektörden sağlık hizmetleri satın almaması, gençlerin sağlık sektöründe istihdam edilmesini teşvik edecek politikalar geliştirmesi talepleri de dile getirildi. Göstericiler sağlık çalışanlarının emeklilik yaşının düşürülmesi gerektiğini de vurguladılar. Göstericiler, devletin özel sektörden sağlık hizmetleri satın almamasını, gençlerin sağlık sektöründe istihdam edilmesini teşvik edecek politikalar geliştirmesini talep etti. Sağlıkçılara ve hastalara sadece istatistik verileriyle bakılmamasını istedi. 

Gösteriye doktorlar, hemşireler, ebeler, acil yardım görevlilerinin yanı sıra Covid-19 hastalığını atlatanlar ve yakınları da katıldı.

Almanya’da postacılardan uyarı grevleri

Alman Posta İdaresi (Deutsche Post AG) toplu sözleşmelerinin 2. turunda uzlaşma sağlanamadı. Hizmet sendikası Ver.di’nin çağrısına uyarak 14 federal eyalette çeşitli yerlerde yaklaşık 4.900 posta işçisi greve gitti. Uyarı grevleri nedeniyle 150 bin üzerinde paket ve 1,6 milyon mektup zamanında yerine ulaşamadı. 

Postacılar daha fazla ücret talep ediyor. Şimdiye değin yüzlerce eylem gerçekleşti ve gösterilere 10 binin üzerinde posta işçisi katıldı. 

Toplu sözleşme görüşmelerinde verdi sendikası yaklaşık 140.000 çalışan için yüzde 5,5 daha fazla ücret talep ediyor. Ayrıca meslek eğitimi yapan ve ikili öğrenim (öğrenim ve çalışma bir arada) yapan öğrenciler için aylık 90 euro artış talep ediyor. Alman Posta İdaresi, böyle bir artışın çok yüksek olduğunu söyleyerek sendikanın talebini reddediyor. Deutsche Post’un teklifi, 12 ay boyunca yalnızca yüzde 1,5 oranında bir ücret artışı. 

Ver.di Yönetim Kurulu Başkanı ve müzakereci Andrea Kocsis perşembe günü yaptığı açıklamada, yapılan son teklifin bir provokasyon olarak yorumlandığını ve şirketin başarısına her gün katkıda bulunan üyelerin bunu basitçe kabul etmeyeceğini söyledi.

Deutsche Post DHL Grubu ağustos başında son çeyrekte önemli ölçüde kâr yaptığını bildirdi. Genel olarak, lojistik grubun satışları nisan ve haziran ayları arasında yaklaşık yüzde 3 artarak yaklaşık 16 milyar euroya ulaştı. Hatta hissedarlara atfedilen kâr yüzde 14,6 artarak 525 milyon euroya ulaştı. Büyümenin ana itici gücü, korona krizindeki e-ticaret patlamasıydı. 

Sendika ile şirket temsilcileri 3. tur görüşmeler için 21 Eylül’de yeniden masaya oturacak.