Florida’da binlerce öğretmen eğitime bütçe talebiyle sokaktaydı

Florida’da binlerce öğretmen, eğitime daha fazla bütçe ayrılması, ücretlerinin arttırılması, çalışma koşullarının düzeltilmesi talepleriyle dün sokaktaydı.

  • Haber
  • |
  • Dünya
  • |
  • 14 Ocak 2020
  • 14:19

Son yıllarda öğretmenlerin grev ve eylemlerinin sıkça yaşandığı ABD’de dün de Florida eyaletinde öğretmenler sokağa çıktı. Eyaletin başkenti Tallahassee’de bir araya gelen binlerce öğretmen, eğitime daha fazla bütçe ayrılması, ücretlerinin yükseltilmesi ve çalışma koşullarının düzeltilmesi taleplerini haykırdı.

Florida’da eğitimle ilgili yeni yasal düzenleme için bugün başlayacak görüşmeler öncesi, eğitimdeki özelleştirme politikalarını ve bütçe kesintilerini protesto etmek için gerçekleşen eyleme binlerce öğretmen katıldı. Eyalet çapında eğitim emekçilerinin 140 bin üyesi bulunan Florida Eğitim Birliği’nin (FEA) çağrısıyla düzenlenen eylem nedeniyle pek çok okulda öğretmenler bir gün çalışmadı.

Sendika adına konuşmaların yapıldığı eylemde, ABD Başkanı Donald Trump, Eğitim Bakanı Betsy DeVos ve Cumhuriyetçi Partili Vali Ron DeSantis protestoların hedefi olurken, ABD merkezi yönetimi ve eyalet yönetimi tarafından uygulanan eğitim politikaları protesto edildi. Eğitim alanının bütçe kesintileri uygulanarak daha fazla piyasaya açılması sonucunda öğrencilerin eğitim hakkının gasp edildiği ve öğretmenlerin de daha ağır sömürüye mahkum olduğu teşhir edildi. Konuşmalarda, eğitime daha fazla bütçe ayrılması, daha fazla öğretmen istihdam edilmesi, öğretmenlerin ücretlerinin yükseltilmesi istendi.

ABD’deki öğretmen eylemlerinde işbirlikçi rol oynayan sendika bürokratlarının da katıldığı eylemde, sendika bürokratları Trump yönetimine karşı Demokrat Parti propagandası yapmayı da ihmal etmedi.

1 trilyon dolarlık ekonomiden eğitime ayrılan yalnızca 1 milyar dolar

1 trilyon dolara yakın ekonomik büyüklüğe sahip Florida, eğitime ayrılan bütçe açısından Amerika çapında son 10 eyalet arasında 43. sırada yer alıyor. Eyalet yönetiminin eğitime ayırdığı bütçe, 2008-2009 krizi öncesindeki seviyenin hâlâ altında bulunuyor. ABD’de ortalama öğretmen maaşları ortalama yıllık 60 bin dolar seviyesindeyken Florida’da ortalama 48 bin dolar seviyesinde. Florida bu açıdan da 50 eyalet arasında 46. sırada bulunuyor. Bu ortalama maaş, Amerika’daki yoksulluk sınırının da altında denk düşüyor.

Eyalet zenginliğinden eğitime ayrılan binde birin altındaki pay, eğitim hizmetinde aksamalarda, zayıflamada önemli rol oynuyor. Ağustos’ta yeni eğitim yılı başında 300 bin öğrencinin kadrolu ve tam zamanlı çalışan bir öğretmenden yoksun bir şekilde eğitime başladığı belirtiliyor.

Florida ekonomisi dünya çapında ülkeler arasında 17. sırada bulunuyor. Sermayenin çıkarları ve kârları pahasına eğitim emekçilerini yoksulluğa, gençliği geleceksizliğe mahkum eden eyalet yönetimi, elde edilen zenginlikten eğitime yalnızca binde birlik bir pay ayırmayı hedefliyor.

2018 yılında 967,3 milyar dolar olan Florida ekonomisi, Türkiye ekonomisinin yüzde 126 büyüklüğünde ve eğitime 1 milyar dolar civarında pay ayrılması öngörülüyor. Öğretmen sendikalarının talebi ise bunun 2,4 milyar dolara yükseltilmesiyle sınırlı.