Fransa’da sağlık çalışanlarından eylemler

Paris’te Üniversite Hastanelerine bağlı Hopital Tenon, banliyölerden Saint-Denis’de Hopital Delafontaine ve Hopital Casanova çalışanları eşzamanlı eylemler yaptılar.

  • Haber
  • |
  • Dünya
  • |
  • 22 Mayıs 2020
  • 10:07

Fransa’da sağlık emekçileri Mart 2019’da başladıkları ve salgın günlerine kadar sürdürdükleri grevlere salgın nedeniyle ara vermişlerdi. 11 Mayıs’ta iki aylık genel sokağa çıkma yasağının kaldırılması, anaokulları ve ilkokulların yeniden açılmasıyla toplumsal hayat belirli ölçülerde “normal” seyrine girdi. Fakat sermaye devleti 10 kişinin bir araya gelmesini yasakladı. Yine de “normalleşme”nin daha ilk günden itibaren emekçilerin öfkesi sokaklara yansımaya başladı. Başta Paris ve banliyöleri olmak üzere çeşitli kentlerde sosyal mesafe korunarak maskeli eylemler düzenlendi. İşçi ve emekçi eylemlerinin engellenmesini de amaçlayan 10 kişi yasağına rağmen, 11 Mayıs’tan bu yana polis şiddetine karşı insan zinciri, Sarı Yelekliler Cumartesi eylemi ve sağlık emekçilerinin hastane dışındaki protestoları gibi eylemler aralıksız devam etti.

Sağlık emekçileri Fransa’nın birçok kentinde olduğu gibi Paris’te de eylem halindelerdi. 13 Mayıs’ta Paris’te Üniversite Hastanelerine bağlı Hopital Tenon, banliyölerden Saint-Denis’de Hopital Delafontaine ve Hopital Casanova çalışanları eşzamanlı eylemler yaptılar. Geçen hafta perşembe günü salgın sonrası ilk eylemlerini gerçekleştiren Hopital Robert-Debre hastanesi çalışanları ise her perşembe günü yapmayı planladıkları eylemin bugün ikincisini gerçekleştirdiler.

Paris Porte des Lilas yakınlarında bulunan hastanedeki çalışanların bugünkü eylemine, dayanışma amaçlı olarak Sarı Yelekliler, CGT ve SUD sendikalarında örgütlü işçiler ve politik partilerden insanların da olduğu yüzlerce kişi katıldı. Eylem için saat 13.00’dan itibaren hastane önünde destek için toplanan kitle, saat 13.30’da hastane içerisinden oluşturdukları kortejle yürüyüşe geçen sağlık emekçilerini, “Milyarlar sermayeye değil, sağlığa!” sloganlarıyla karşıladı. Hastane acil servis avlusu önünden başlayan yürüyüş, coşkulu sloganlar eşliğinde, hastanenin ana girişinin bulunduğu 48 Bulvar Serurier’e kadar sürdü.

Ardından miting programına geçildi. Mitingde sağlık emekçileri yaşadıkları sorunları ve taleplerini dile getirdiler. Sermaye devletinin salgını fırsata çevirerek sağlıkta özelleştirmeleri hızlandıracağını belirten sağlık emekçileri, yıkımın sadece sağlıkta olmadığını, eğitim ve diğer kamu sektörlerinde de azgınca süreceğini vurguladılar. Konuşmalarda, sermaye devletinin neoliberal politikalarına ve kapitalizmin krizine karşı kamu ve özel sektörden işçi ve emekçilerin, Sarı Yeleklilerin hep birlikte verecekleri mücadelenin önemine değinildi. Sağlık çalışanları hastanelerin ve birli servislerin kapatılmasının durdurulması, yatak sayısının artırılması, ücretlere en az 300 euro zam yapılması, en az 10 bin personelin alınması, uzman personel sayısının artırılması gibi taleplerini yinelediler.

Yapılan açıklamaların ardından sağlıkçıların korteji yeniden hastaneye dönerken, dayanışmacı kitle sloganlarla korsan yürüyüşe geçti. Yoğun polis ve jandarma ablukasında gerçekleşen eyleme 2 bin kişi katıldı.

Bu arada sağlık sektöründen sendikalar (CGT-Santé et action sociale, SUD-Santé, CFE-CGC, UNSA Santé Sociaux, Hastaneler Arası Kolektifler, Hastaneler İçin Ulusal Savunma Komiteleri Koordinasyonu) 16 Haziran için ulusal eylem çağrısı yaptılar.

Kızıl Bayrak / Paris