Korona “büyük bir eşitleyici” mi?

Asalak burjuvazinin temsilcileri ellerinin altındaki medya gücüyle akı kara, karayı ak göstermekte oldukça hünerliler. Ve bunu hep yapıyorlar.

  • Haber
  • |
  • Dünya
  • |
  • 09 Nisan 2020
  • 13:47

New York Eyaleti Valisi Andrew Cuomo’nun, koronavirüs salgınını “büyük bir eşitleyici” olarak tanımlaması sosyal medyada olduğu kadar, sermaye kalemşorları arasında da geniş bir destek buldu. Bir kısım “ünlü şahsiyet”in de olaya balıklama atlayıp bu sözü nakarata çevirmesi ise işi iyice çığırından çıkararak, ayağa düşürdü. Bu gerici terane, “Hepimiz aynı gemideyiz” manipülasyonuna dayanak yapıldı.

“Salgın karşısında eşitlendik” safsatası, masum olmak bir yana, emekçileri ideolojik olarak körleştirip sermayeye köleleştirmenin aracı olarak kullanılıyor. Gerçek sınıfsal ayrılıkların üzerini örtüp gizlemeye, emekçileri “ülke yararına” adı altında milliyetçilikle zehirlemeye yarıyor. Sonra da işçileri kapitalistlerin yararına ölüm tarlalarına sürmenin manivelası yapılıyor.

“Koronavirüs salgını büyük bir eşitleyici oldu” diyen Cuomo’nun ülkesinde ortaya çıkan gerçekler, bu argümanı baştan sona yalanlıyor. Sadece BBC’den derlenen veriler bile asalak sermaye sözcülerinin bilim dışı, gerici iddialarını tamamen boşa çıkıyor:

- ABD’de nüfusun yüzde 30’unu oluşturan siyahler, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenler arasında yüzde 72’lik bir oranla ilk sırada yer alıyorlar.

- Siyahlar ile diğer ırklar arasında vaka ve ölüm sayılarına ilişkin orantısızlık, özellikle New Orleans, Chicago ve Detroit gibi siyahların yoğun olarak yaşadığı şehirlerde göze çarpıyor.

- New Orleans şehrinin yer aldığı Louisiana eyaletinde hayatını kaybedenlerin yüzde 70’inden fazlasını siyahlar oluşturuyor. Ancak siyahlar nüfusun sadece yüzde 32’sine tekabül ediyor.

- Orta Batı bölgesindeki Chicago, Detroit ve Milwaukee gibi şehirlerde de benzer bir durum söz konusu.

- ABD’nin nüfus açısından en büyük 3. şehri Chicago’da siyahler nüfusun yüzde 30’unu oluşturmalarına rağmen, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin yüzde 72’si siyah.

- Chicago’nun yer aldığı Illinois eyaletinin genelinde de benzer bir tablo var. Siyahler eyalet nüfusunun yüzde 15’ini oluşturmalarına rağmen, ölenlerin yüzde 43’üne tekabül ediyorlar.

- Detroit şehrinin yer aldığı Michigan eyaletinde resmi verilere göre siyahler nüfusun yüzde 14’ünü oluştururken, koronavirüs vakalarının yüzde 33’ü, ölenlerin ise yüzde 40’ı siyahdir. Eyaletteki ölümlerin yüzde 40’ı, nüfusunun yüzde 80’i siyah olan Detroit şehrinde yaşandı.

- Illinois Kamu Sağlığı Müdürü Ngozi Esike, “Hepimiz sağlık koşullarındaki farklılığın ırkla da ilişkili olduğunu çok iyi biliyoruz ve aynısı bu virüs için de geçerli olabilir” diyor.

- Siyahların yaşam ortalaması daha kısa. Chicago kamu sağlığı yetkilisi Doktor Allison Arwady gazetecilere yaptığı açıklamada, şehirde yaşayan siyahlerin beyazlara göre yaşam sürelerinin halihazırda ortalama 8,8 yıl daha az olduğunu söylüyor.

Siyahlar daha az kazanıyorlar

ABD basınının uzmanlara dayandırdıkları haberlere göre, siyahların yaş ortalamasının daha kısa olması şaşırtıcı değil. Ülkede sağlığa erişim özel sigortalar kapsamında değerlendiriliyor. Uzmanlar, siyahların beyazlara kıyasla gelir seviyelerinin daha düşük olduğunu ve yoksulluk nedeniyle sağlık hizmetlerine erişimlerinin de daha zor olduğunu ifade ediyor.

Korona salgını ve toplumsal fay hatları

ABD Kongresi’ne girmeye aday olan Afrika kökenli Amerikalı Doktor Cameron Webb, BBC’ye yaptığı açıklamada, ABD’de ırklar arası ve ekonomik eşitsizliklerin salgınla birlikte daha da görünür hale geldiğini belirterek, salgın “Toplumumuzun fay hatlarını gerçekten ortaya çıkarıyor” diyor.

Tüm bunlar üzerinden sormak lazım, eşitlik bunun neresinde? Asalak burjuvazinin temsilcileri ellerinin altındaki medya gücüyle akı kara, karayı ak göstermekte oldukça hünerliler. Ve bunu hep yapıyorlar. Sömürü ve kölelik düzenini başlarına yıkmadıkça, bu asalakların arsızca yalanlarını daha çok duyacağız...