LSG Sky Chefs’te oyalama ve kandırmaca devam ediyor

Bir-Kar İşçi Komisyonu, 1 Aralık Pazar günü, yeni gelişmelere ilişkin hazırladığı yeni bir bildiri ile LSG işlerine seslendi. Bildiride ver.di’nin şimdiye kadar sergilediği pratik eleştirilirken, yine de ilan edilen greve tam destek verilmesi gerektiği ifade edildi. Bu grevin, işçilerin sermayeye karşı gücünü gösterme fırsatı olduğu belirtildi.

 • Haber
 • |
 • Dünya
 • |
 • 02 Aralık 2019
 • 08:33

Lufthansa, Almanya’da toplam 7 bin çalışanı bulunan Catering firması LSG Sky Chefs’i, alanın başka bir firması olan Gate Gourmet’e sattığına dair bilgileri basına sızdırdı. Fakat bu satış gündeme geldiğinden beri olduğu gibi bu son söylentiye dair de işçilere hiçbir ciddi açıklama yapılmış değil henüz.

Aynı şekilde işçilerin örgütlü olduğu ver.di sendikasından da işçilere açık ve kesin bir bilgi verilmiş değil. ver.di yönetimi işçilerin tabandan yükselen tepki ve basıncının da etkisiyle 2 Aralık Pazartesi günü 24 saatlik greve gideceğini birkaç gün önce açıklamıştı. Fakat işçiler tam greve hazırlanmışken, grevin olacağı günün sabahı, sendika yönetimi, Lufthansa’nın yeni bir görüşme talebiyle birlikte yeni teklifler getirdiği gerekçesiyle, grevi geçici olarak ertelediğini açıkladı.

ver.di bürokrasisinin yaptığı açıklamada Lufthansa şeflerinin şu sözlerine yer verildi: “Eğer yarınki grev olursa, iyileştirilmiş tekliflerimizi geri çekeceğiz ve yeni görüşme de yapmayacağız!” Bu ibretlik açıklamalar aynı zamanda grevi erteleme gerekçesi olarak da sunuldu. Yapılan bir sayfalık açıklamanın devamında da ise şunlar söylendi: “Grevden vazgeçilmedi, sadece ertelendi. 4 Aralık’ta yeni bir görüşme olacak, greve hazır bir şekilde bu görüşmenin sonucunu bekleyin!

Yine ver.di’nin aynı açıklamasında Lufthansa’nın sunduğu “iyileştirilmiş” teklifler de şöyle sıralandı:

 • 10 yıla kadar indirimli uçuş hakkı,
 • 3,5 yıl daha eski kontratlarla çalışmaya devam edilecek,
 • Satış ve devir işlemleri en az yarım yıl daha sürecek, bu da yarım yıl daha iş garantisi demektir.

Sürecin başından beri ve bu son yaşananlar sendikal bürokrasinin ibretlik tutumlarına yeni bir örnek teşkil etmektedir. Yaşananlar, bu asalak takımının, işçi sınıfıyla ve onun çıkarlarıyla bir ilişkisinin kalmadığını, sınıfına yabancılaşmanın ve ona güvenmemenin kendilerini ne kadar aciz bir duruma düşürdüğünün kanıtı olmuştur. Lufthansa patronlarının bir tehdidiyle hiza gelmeleri, sermayenin hassasiyetlerine göre pozisyon aldıklarını göstermiştir.

LSG’nin satıldığı Gate Gourmet İsviçre menşeili bir firma. Bu firmanın çalışma koşulları ve ödemeler konusunda LSG’den daha kötü olduğu biliniyor. Bu açıdan LSG işçilerini hiç de iyi bir gelecek beklemiyor.

Süreci başından beri takip eden ve her adımda LSG işçilerinin yanında olan Bir-Kar İşçi Komisyonu ise, 1 Aralık Pazar günü, yeni gelişmelere ilişkin hazırladığı yeni bir bildiri ile LSG işlerine seslendi. Bildiride ver.di’nin şimdiye kadar sergilediği pratik eleştirilirken, yine de ilan edilen greve tam destek verilmesi gerektiği ifade edildi. Bu grevin, işçilerin sermayeye karşı gücünü gösterme fırsatı olduğu belirtildi.

Öğlen vardiyasında dağıtılan bildiri her zamanki gibi işçiler tarafından ilgi ve merakla karşılandı. Bazı işçiler bildirilerden topluca alarak kendilerinin dağıtacağını söylediler. Grevin ertelenme kararına işçilerin oldukça tepkili ve öfkeli oldukları gözlendi.

İşçi sınıfının sermayeye karşı mücadelesinde vaz geçilmez bir mevzi olan sendikaları işgal eden sendika bürokratları bir kez daha LSG işçisini hayal kırıklığına uğratmışlardır. Gelinen yerde sendikal bürokrasiye karşı mücadele de sınıf mücadelesinin önemli bir cephesi haline gelmiştir. Dünyadaki en tipik ve en pervasız sendika bürokrasisi Almanya’da yaşanmaktadır. Almanya işçi sınıfı, sınıfsal çıkarları temelinde birleşip, kendi öz taban örgütlülüklerini yaratarak bu asalakları sırtından atamadığı müddetçe sınıf hareketinin önü açılamayacaktır. Ve işçi sınıfının boynundaki kölelik zincirleri kalınlaşmaya devam edecektir.

Kızıl Bayrak / Frankfurt

***

Bir-Kar İşçi Komisyonu’nun dağıttığı bildiri:

Haklarımız ve geleceğimiz için greve tam destek verelim!

LSG işçilerinin tüm itirazlarına, karşı çıkmalarına ve direnişlerine rağmen Lufthansa patronları, işçilerin iradesini ve haklarını hiçe sayarak, firmayı satmış bulunuyorlar. Satışın yapıldığı Gate Gourmet adlı Catering firmasının gerek çalışma koşulları ve gerekse de ücret bakımından LSG’den daha kötü olduğu biliniyor. Bu gerçek bir yana, Gate Gourmet, bu el değiştirmeyi fırsat bilerek LSG işçilerinin kazanılmış haklarını gasp etmek isteyecektir.

LSG işçilerini iyi günlerin beklemediği kesindir. Bu satıştan LSG işçilerinin payına düşen, taşeron işçilerin arttırılması, eski işçilerin paralı çıkışa zorlanması, ucuz işçilik, iş güvenliğinden yoksunluk ve daha ağır şartlarda çalışmak olacaktır.

Greve tam destek verelim!

İşçi arkadaşlar,

İşçiye yabancılaşmış bürokratik sendikacılığın bir parçası olan ver.di yönetimi, LSG’nin satışa çıkarılmasına karşı ciddi ve etkili bir çaba ortaya koymadı maalesef. Göstermelik birkaç eylem dışında, tabanda işçilerin bilincini, eylemini ve örgütlülüğünü geliştiren pratik bir hat izlemedi. İşçilerin üretimden gelen gücüne dayanmak yerine, bürokratik masa başı görüşmelerle Lufthansa patronlarını satıştan vazgeçmeye “ikna” etmeye çalıştı.

Fakat bugün başka bir aşamadayız artık. Hiçbir şey için geç değil henüz. Ver.di yönetimi geçmişte kötü bir sınav vermiş olsa bile, işçilerin tabanda büyüyen tepkilerine, taleplerine ve kabaran öfkesine daha fazla sessiz kalamıyor artık. Ve nihayet 1 Aralık Pazar günü 24 saatlik grev kararı almış bulunuyor.

Bu grev kararı hangi niyetle alınmış olursa olsun, tüm LSG işçileri bu greve tam destek vermelidirler. Bu grevin başarısı tüm LSG işçilerinin başarısı olacaktır. Aramızdaki her türlü yapay ayrımı bir yana bırakalım, tek bir yumruk gibi birleşip karşılarına dikilelim. Lufthansa veya Gate Gourmet patronlarına işçilerin gücünü gösterelim. LSG işçilerinin hiçe sayılamayacağını ve satılık olmadığını gösterelim onlara. Haklarımızı korumak için, insanca bir ücret ve iş koşulları için ve dahası çocuklarımızın geleceği için birleşip mücadele etmekten başka bir yol yoktur.

Arkadaşlar,

Bizler Bir-Kar olarak her zaman sermayeye karşı LSG işçilerinin yanında olduk. Dün olduğu gibi bugün ve yarın da işçilerin birliği ve mücadelesi her zaman belirleyici olacaktır. Eğer birlik olup mücadele edersek, bir avuç sermayedarın karşımızda durma şansı yoktur. LSG işçilerinin grevini tüm gücümüz ve kalbimizle destekliyoruz. Bu grevin başarısı ve kazanımı, tüm havaalanı işçilerinin kazanımı olacaktır. HAYDİ GREVE!!!

 • Hiçbir LSG işçisinin istemediği satış kararından vazgeçilmelidir.
 • LSG işçilerinin tüm kazanılmış hakları korunmalıdır.
 • Herkese iş güvencesi sağlanmalı, paralı çıkışa zorlama ve her türlü mobbinge son verilmelidir.
 • Taşeronluk sistemine son verilmeli, eşit işe eşit ücret ödenmelidir.
 • İnsanca yaşanabilecek bir ücret ve çalışma koşulları sağlanmalıdır.
 • Ücret kesintisi olmadan, 6 saatlik iş günü, 30 saatlik çalışma haftası!

Bir-Kar İşçi Komisyonu

1 Aralık 2019