“Nefes alamıyorum” eylemleri yayılıyor

Polis şiddetiyle öldürülen George Floyd için yapılan eylemler ABD’nin birçok kentine yayılarak devam ediyor.

  • Haber
  • |
  • Dünya
  • |
  • 30 Mayıs 2020
  • 10:01

Minnesota'da polis tarafından gözaltına alınırken öldürülen siyahi George Floyd için düzenlenen eylemler ABD’nin dört bir yanına yayılmaya devam ediyor.

"Tutuklama yetmez"

Siyahi George Floyd’u öldüren polis Derek Chauvin, polis şiddetine karşı eylemler sürerken tutuklandı. Hennepin Bölgesi Başsavcısı Mike Freeman, Floyd’un ölümünden sorumlu tutulan Chauvin'in tutuklanmasının ardından düzenlediği basın toplantısında, polisin üçüncü derecede cinayet ve taksirle adam öldürmeden yargılanacağını açıklamıştı.

Ancak, katil polise atfedilen suçlamayı ve yargılanacağı hususları yetersiz bulan yüzlerce kişi, diğer polislerin de tutuklanması talebiyle eylemlerine devam ediyor.

Sokağa çıkma yasağına rağmen eylemler sürdü

Belediye Başkanı Jacob Frey eylemleri engellemek için sokağa çıkma yasağı ilan etti. Cuma ve cumartesi günleri akşam 20.00’den sabah 06.00’ya kadar uygulanması planlanan sokağa çıkma yasağına rağmen eylemler yayılmaya devam etti.

Polis şiddetine karşı yapılan eylemler, Atlanta’da, Kentcuky eyaletinin Louisville kentinde, Washington DC’de Beyaz Saray’ın önünde, Oakland'da, Colorado’nun Denver şehrinde, Arizona eyaletini Phoenix kentinde, New York’un Brooklyn bölgesine yayıldı.

“Floyd için adalet”, “nefes alamıyorum” ve “polis şiddetine hayır” gibi sloganlarının atıldığı eylemlerde Floyd’un ölümünde sorumluluğu olan tüm polislerin yargılanması talebi dile getirildi. Bir çok eyleme polis saldırdı.

Başkent Washington DC'de kentin işlek caddesi “U Street” üzerinden Beyaz Saray’a yürümek isteyen eylemcilere polis biber gazı sıkarak saldırdı. Polis, “adalet yoksa huzur yok” sloganları atan yüzlerce kişinin Beyaz Saray’ın önündeki “La Fayette” parkındaki demir parmaklıklara yaklaşmasına izin vermedi.

Oakland'da yüzlerce kişi I-880’i trafiğe kapattı. Polisin saldırdığı eylemde birçok kişi yaralandı.

CNN önünde eylemler

Öte yandan Atlanta kentinde bulunan Amerikan CNN kanalının merkez binası önünde toplanan yüzlerce eylemciye polis saldırdı.

Polisin göz yaşartıcı gazla saldırdığı eylemcilerden bazıları binanın içine girmeye çalışırken gözaltına alındı. Polisin saldırı anları CNN tarafından uzun süre canlı olarak yayımlandı.