447. F Oturması: Zerdeşt Oduncu serbest bırakılsın!

İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu 447. F Oturması’nda hasta tutsak Zerdeşt Oduncu'nun serbest bırakılmasını istedi.

  • Haber
  • |
  • Güncel
  • |
  • 17 Ekim 2020
  • 13:50

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu sosyal medyadan gerçekleştirdiği, 447. F Oturması’nda hasta tutsak Zerdeşt Oduncu'nun serbest bırakılmasını istedi.

Açıklamada basın metnini Hapishane Komisyou'ndan Hatice Onaran okudu. "Mustafa Kabakçıoğlu’nu  Gümüşhane Hapishanesi’nde  29 Ağustos günü ve  Mustafa Barış Avıalan’ı  Sincan Hapishanesi’nde 15 ekim günü kaybetmiş olmanın üzüntüsü ile bu haftaki açıklamamızı gerçekleştiriyoruz" diyen Onaran pandemi sürecinde hapishanelerdeki vahim tabloyu özetledi.

Zerdeşt Oduncu'nun gördüğü işkenceden dolayı ayakta duramadığı, nefes almakta bile zorlandığı için konuşamadığını belirten Onaran açıklamanın devamında şunları ifade etti:

"Tekirdağ F tipi Hapishanesi’ndeyken Şubat/2014'de kendini ateşe verdiği eylem sonucu vücudunun ¾’ünde ağır yanıklar oluşur. Durumu ağır olmasına rağmen yanık ünitesi dahi olmayan Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne yatırılır. Hapishane idaresi ailesine haber vermediği için ancak bir hafta sonra annesi diğer mahpus yakınlarının bilgi vermesi ile olayı öğrenir. Yeterli bakım sağlanmadığından vücudu aşırı su toplar, yaraları iltihaplanır ve bir süre sonra tam olarak iyileşip toparlanamadan hastaneden çıkartılıp İstanbul/Maltepe 1 No’lu L Tipi Hapishanesine getirilir.  Günde en az 3 kez pansuman yapılması gerekirken hastaneye bile götürülmez, tüm bakım ve temizliğini oda arkadaşları yapar. Temmuz 2014'de ağırlaştırılmış müebbet cezası infaz koşullarının gerçekleştirilmesi talimatıyla, Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Hapishanesinde tekli hücreye konulur. 

Daha sonra götürüldüğü Edirne F Tipi Hapishanesinde de sürekli kötü muameleye maruz kalır, tedaviye erişimindeki problemler çözülmez ve vücudundaki yaralar daha da kötüleşir. Tecride karşı yaptığı açlık grevi sırasında akciğer şikâyetleri ortaya çıkar, birkaç kez ağzından kan gelir ama tedavisi yapılmaz. Hastaneye gitme talebi reddedildiği ya da ters kelepçeli halde muayeneyi kabul etmediği için bir yıldır tedavi hakkına erişememektedir."  

Onaran, annesi Selma Oduncu'nun ifadeleriyle hapiste yaşamayacağını belirterek "İnsan Hakları savunucuları olarak yetkililere sesleniyoruz; Covid 19 nedeniyle oluşan ağır risk de göz önünde bulundurularak, ağır durumda olan hasta mahpusların yaşamlarını daha fazla riske etmeden tahliyeleri için gerekli adımlar atılsın. Zerdeşt Oduncu ve tüm hasta mahpuslar serbest bırakılsın" dedi.

Kızıl Bayrak / İstanbul