Çanakkale’de iki okulda koronavirüs

Çanakkale’de iki okulda koronavirüs tespit edildi, 33 öğrenci karantinaya alındı.

  • Haber
  • |
  • Güncel
  • |
  • 18 Ekim 2020
  • 14:18

Çanakkale'deki Hüseyin Akif Terzioğlu Ortaokulu'nda, sekizinci sınıf öğrencisi olan ikiz kardeşlerde koronavirüs tespit edildi. Testler pozitif çıkınca 27 Ekim tarihine kadar, sınıf arkadaşı olan 16 öğrencinin karantina uygulaması kapsamında evlerinde izolasyona alındığı öğrenildi.

Barbaros Hayrettin Paşa İlkokulu'nda öğrenim gören bir öğrencinin de anne ve babasının virüse yakalandığının anlaşılmasının ardından yapılan testi pozitif çıktı. Öğrenci ile birlikte sınıf öğretmeni ve 13 sınıf arkadaşının evlerinde karantinaya alındığı öğrenildi. Gazete Duvar’da yer alan habere göre Eğitim Sen Çanakkale Şube Başkanı Yasin Hacımusalar, pozitif vakalar çıkmasının öğretmenleri, velileri ve öğrencileri tedirgin ettiğini söyleyerek şunları ifade etti:

 “Bu, sadece ilimizin değil, ülkemizin genel bir sorunu. Pozitif vaka çıkan okulların tamamen süresiz olarak kapatılması gerekmektedir. Yüz yüze eğitime geçilmesi temel hedef olmalı ancak bilimsel veriler esas alınmalı, salgınla etkin mücadele edilmeli, gerekli ve yeterli önlemler alınmalıdır. Okullar, derslikler tamamen hazır hale getirilmelidir. Tüm okullarda ve kurumlarda temizlik görevlisi, sağlık görevlisi istihdamı gerçekleştirilmeli.”

“Okulların açılıp kapanmasına iktidar tek başına karar vermemeli”

Öğrencilere ve eğitim emekçilerine düzenli ve ücretsiz test yapılması gerektiğini belirten Hacımusalar şöyle konuştu:

“Bütün eğitim kurumlarının maske, dezenfekten temizlik ve hijyen malzemeleri ücretsiz karşılanmalıdır. Okulların açılıp kapanması siyasi iktidarın tek başına vereceği bir karar olmamalıdır. Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı sendikalar meslek örgütleri ve bilim insanları ile oturup bir rehber ve eylem planı çıkarmalı, o rehber ve eylem planı eşliğinde okulların açılıp açılmayacağına, ne zaman açılacağına hangi koşullarda eğitim-öğretim sürdürüleceğini karar verilmeli ve farklı olasılıklar hesaba katılmalıdır. Asıl olan siyasi iktidarın, sermayenin ihtiyaçları, öncelikleri değil, öğrencilerimizin, eğitimin emekçilerinin, toplumun sağlık hakkıdır.”