Hasta tutsak Sabri Kaya ölümün eşiğinde tahliye edildi

Ağır hasta tutsak Sabri Kaya hakkında doktorların iyileşmesi yönünde umudu bitmişken tahliye kararı verildi.

  • Haber
  • |
  • Güncel
  • |
  • 21 Mayıs 2020
  • 20:43

Ağır hasta tutsak Sabri Kaya hakkında doktorların iyileşmesi yönünde umudu bitmişken tahliye kararı verildi.

Hamdullah Kesen’in Mezopotamya Ajansı’nda yer alan haberine göre hasta tutsak Sabri Kaya, 19 Mayıs’ta ikinci kez bağırsak kanaması geçirdi. Osmaniye Devlet Hastanesi yoğun bakım servisinde tedavi edilen Kaya'nın dün itibariyle Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'nde sevk edildiği öğrenildi. Kaya hakkında Osmaniye Devlet Hastanesi tarafından “Cezaevinde kalamaz” raporu verildikten sonra Osmaniye Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından tahliye kararı verildi. 

Avukat İlhan Öngör ise Kaya’nın durumu hakkında şu bilgileri paylaştı:

"Dün itibariyle acil olarak Adana Balcalı Hastanesi'ne kaldırdılar. Bugün kendisi hakkında Osmaniye Savcılığı'nca tahliye kararı verildi. Artık kurtulacak gibi değil. Yaşaması zor. Hatta hastaneden sağlıklı bilgi verilmiyor. Bize, 'öldü demiyorlar ama yaşaması da zor' diyorlar. Doktorlarla görüştüm bana, 'mucize bekliyoruz. Tedaviye artık cevap vermiyor’ dediler”       

‘Sonuç devlet aklının ürünüdür’

Doktorların mucize beklediği bir anda verilen tahliye kararının yetkilileri yaşanacakların sorumluluğundan azade etmeyeceğini söyleyen Öngör, yaşananları şu sözlerle anlattı:

“Günlerdir, Adalet Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Anayasa Mahkemesi, Osmaniye Savcılığı, cezaevi ve hastaneler arasında mekik dokuyoruz; tüm başvuruları yaptık. Durumun ciddi ve yaşamsal olduğunu anlatmaya çalıştık. Ancak klasik bürokrasi diliyle 'Gerekeni devletimiz yapılıyor' denildi. Bir ayda 20 kez kriz geçiren Sabri Kaya'yı bu hale getiren devlet aklı ve bürokrasisidir. Bunu sadece ihmalkarlıkla dahi açıklayamayız, göz göre göre bu sonuç ortaya çıktı. Anayasa Mahkemesi'nin infaz erteleme ve hastaneye yatırma tedavi edilmesi talebimize ambulans kapıda bekliyor gibi bir gerekçeyle ret etmesi sonucunda gelinen nokta budur, kapıda beklediği iddia edilen ambulans Sabri Kaya'yı iyileştiremedi. Kendi gözetimi altında bulunan Sabri Kaya'nın yaşam hakkını devlet koruyamamıştır"