HDP’den Ilısu’da Hasankeyf eylemi

HDP Ekoloji Meclisi, Hasankeyf için Ilısu’da eylem gerçekleştirdi.

  • Haber
  • |
  • Güncel
  • |
  • 13 Temmuz 2019
  • 19:01

HDP Ekoloji Meclisi, Ilısu Barajı ile 12 bin yıllık tarihe sahip Hasankeyf’in sular altında bırakılmak istenmesine karşı Ilısu’da eylem yaptı.

Eylem için HDP üyeleri ve milletvekillerinin toplandığı HDP ilçe binası polis ablukasına alındı. Araçlarla Ilısu barajının kurulduğu Mardin’in Dargeçit ilçesine bağlı Ilısu Mahallesi’ne giden HDP’liler iki ayrı kontrol noktasından geçtikten sonra Ilısu Mahallesi girişinde durduruldu.

Jandarma açıklama yapılmak istenen baraj bölgesinin “güvenlik bölgesi” olduğu gerekçesiyle geçişe izin vermezken sadece milletvekillerinin bölgeye girebileceğini belirtti. Ancak milletvekilleri bu dayatmayı kabul etmezken mahalle girişinde basın açıklaması yapıldı.

Mahalle girişinde “Kimliğimiz, kültürümüz, doğamız, tarihimiz, Hasankeyf'tir dokunma” pankartının açıldığı eylemde açıklamayı HDP Ekoloji Meclisi Sözcüsü ve İzmir Milletvekili Murat Çepni yaptı.

Çepni 12 bin yıllık bir tarihin ve Dicle Vadisi'nin sular altında bırakılmak istenmesini ve kendilerine yönelik engellemeyi teşhir ederek sözlerine başladı.

Hasankeyf'te yarın yapılacak “Dicle’ye büyük atlayış” etkinliği öncesinde engellerin kaldırılmasını isteyen Çepni şunları söyledi: “Bugüne kadar burası Moğollar tarafından saldırıya uğradı. Ama buna rağmen tarih toparlanabildi. AKP döneminde ise tamamen yok edilmek isteniyor. Burası bırakın yıkmayı, halen kazı alanıdır. AKP'nin yapması gereken buraları korumaktır. Burası aynı zamanda endemik bitki ve canlıların yaşam alanıdır. Ama AKP burayı yok etmek istiyor.”

Hasankeyf’in insanlığın ortak mirası ve yaşam alanı olduğunu vurgulayan Çepni “İktidara bir kez daha sesleniyoruz. Halka karşı yürütülen kültürel savaşları bugüne kadar kimse kazanamamıştır. Bunu da kazanamayacaktır” dedi. 

Hasankeyf için henüz geç olmadığı vurgulanan açıklama, bu tarihi korumak için herkesin mücadeleye çağrılmasıyla sona erdi.