İzmir Barosu: İrademize sahip çıkıyoruz

İzmir Barosu, baroların genel kurullarının yasaklanmasını protesto etti. Avukatlar Genel Kurul için toplanarak eylem yaptı.

  • Haber
  • |
  • Güncel
  • |
  • 17 Ekim 2020
  • 22:00

İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel, yönetime yeni aday Mustafa Çetin ile birlikte İzmir Barosu Genel Kurulu’nun yasaklanmasına karşı yürütmenin durdurulması için dava açmıştı. İzmir 1. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı vermesine rağmen seçim kurulu mahkeme kararını da hiçe sayarak seçimin yapılmasına izin vermeyeceğini açıkladı. Bunun üzerine Baro Başkanı Özkan Yücel, “Bu yasakçı zihniyeti tanımıyoruz, protesto ediyoruz” diyerek tüm avukatlara çağrı yaptı.

Genel kurulun yapılacağı Kültürpark 3. salonun çevresi geceden itibaren polis bariyerleri ile çevrilmiş, sivil polis ve çevik kuvvet tarafından alan tutulmuştu. Saat 10.00'dan itibaren Cumhuriyetçi Avukatlar Grubu’nun adayı ile Çağdaş Avukatlar Grubu’nun adayı ve mevcut Baro Başkanı Özkan Yücel alanda hazır bulunarak avukatları karşıladı. Salon girişinde baro başkanı adayları açıklama yaparak yasağın hukuka aykırı olduğunu söyleyerek hukuksuzluğu protesto etti.

“Genel kurulumuzu her türlü yapacağız”

Açıklamada ilk söz Cumhuriyetçi Avukatlar Grubu adayı Mustafa Çetin’e verildi. Çetin İzmir 1. İdare Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurma kararını hatırlatarak, “Biz bu davayı açarken birçok kişi bizimle dalga geçti, ‘hukuktan ne bekliyorsunuz’ diye. Bizler hukukçuyuz hukukun işlemesi için varız. Biz bunu bugün çözemezsek de tarihe kara bir leke olarak not düşeceğiz. Yaşadığımız dönemde artık genelgelerle genel kurulumuz yasaklanıyor” dedi. Çetin, “Burada önemli olan şey şudur” diyerek şöyle konuştu:

“Farklı gruplarda farklı siyasi görüşlerimiz olabilir, farklı siyasi partilere oy verebiliriz ama ortak sorunlarımıza karşı ‘ocu, bucu’ demeden birlikte hareket etmemiz gerektiğini anlamış olduk. Biz bu genel kurulumuzu her türlü yapacağız. Önümüzdeki hafta tekrar seçim kuruluna başvuracağız, hukuku savunmaya devam edeceğiz.”

“Kadılaşan bütün hakimlere, savcılara ve tüm bürokrasiye”

Sonrasında İzmir Barosu eski başkanları adına Av. Çetin Turan'a söz aldı. Yaşanan hukuksuzluklara değinen Çetin, baroların tarihine değindiği konuşmasında, “Bizler hukukun üstünlüğünün güvenceleriyiz, yurttaşın savunma hakkının güvenceleriyiz, adaletin güvenceleriyiz. Bizsiz adalet olmaz. Eğer bir ülkede adalet mekanizması çürümeye başlamışsa o ülkede hiçbir şey olmaz” ifadelerini kullandı.

“Eğer bir devletin başındaki kişi ben bu Anayasa’nın, Anayasa Mahkemesi’nin verdiği kararı tanımıyorum derse, aşağı kademelerinde neler yapılacağını bir düşünün” diyen Çetin, siyasal iktidarların avukatların sesini hiçbir zaman kısamayacağını vurguladı. Çetin sözlerini şöyle noktaladı: “Osmanlı hayranlarına , Osmanlı’dan kalma bir deyişle seslenmek istiyorum: ‘Mahkeme kadıya mülk değildir!’ Bu sözüm sadece kadılara değildir. Kadılaşan bütün hakimlere, savcılara ve bugünkü bürokratik kademe içinde yer alan herkesedir.”

“Güzel günler sen yürümezsen sana gelmez”

Ardından Baro Başkanı Özkan Yücel söz alarak “Türkiye'de yine bir ilki gerçekleştiriyoruz. Açık havada genel kurulunu gerçekleştiren ilk baro oluyoruz” dedi. Eylemi “İzmir Barosu’nun asla teslim olmayacağının göstergesi” diye tanımlayan Yücel, iktidarın hukuk tanımazlığını teşhir etti. Baskıların yoğunlaştığına değinen Yücel, madencilerin Ankara yürüyüşünün engellenmesine ve bu sabahki gözaltına alınmalarına dikkat çekerek şöyle konuştu:

“İşçileri mağdur edenlere değil mağdur olan işçiler engelleniyor ve gözaltı yapılıyor. Yazıklar olsun! sizlere, o insanlar haklarını aramak için yürüyorlar ve siz onları gözaltına almaktan başka bir işe yaramıyorsunuz. Uzun zamandır şunu söyledik, faşizmin ayak sesleri geliyor dedik. Bu ülkede artık ifade özgürlüğünün, demokrasinin önüne siyasi iktidar tarafından engeller koyulmak isteniyor ve engelleniyor. Biz İzmir Barosunun mücadele tarihine inanarak söyledik, biz bu kararı tanımıyoruz dedik ve bunu söyleyen de tek baro olduk. Biz güzel günlerin geleceğine inanıyoruz. Aydınlık günlerin özgür ve demokratik bir ülkede yaşayabileceğimiz inancıyla, teslim olmadan, bu mücadeleyi sürdürmeye tüm ülkeye ilan ediyoruz. Bir şarkı var ‘güzel günler sen yürümezsen sana gelmez’ diye. Biz güzel günlerin, aydınlık günlerin geleceğine inanıyoruz. Bunun için güzel günleri getirmek için, çocuklarımıza aydınlık günler bırakmak için yürüyoruz. Ve yürümeye bıkmadan, usanmadan devam edeceğiz ve İzmir Barosu mücadelesini sürdürecek.”

Yücel, “Demokrasiyi yok saymanıza asla izin vermeyeceğiz, hiçbir bedel bizi bu mücadeleden geri bırakmayacak” diyerek konuşmasını bitirdi.

Konuşmalardan sonra avukatlar genel kurulun yapılması için imza topladı.

Kızıl Bayrak / İzmir