İzmir’de avukatlardan “çoklu baro” protestosu

İzmir Barosu’nun çağrısıyla avukatlar, “çoklu baro” yasa tasarısına karşı eylem yaptı.

  • Haber
  • |
  • Güncel
  • |
  • 08 Temmuz 2020
  • 08:31

İzmir Barosu’nun çağrısı ile Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde saat 19.30’da bir araya gelen avukatlar ve desteğe gelenler, “Çoklu baroya hayır! Savunma susmadı, susmayacak” diyerek yasa teklifine tepki gösterdiler.

Açıklamaya çok sayıda avukat katılırken, “savunma susturulamaz” dövizleri taşındı. “Feyzioğlu istifa” sloganının atıldı.

Basın açıklamasında konuşma yapan Baro Başkanı Av. Özkan Yücel, yasanın aylardır gizli yapıldığını belirterek, sadece baroların değil Adalet Bakanlığı’nın bile yasadan haberinin olmadığını dile getirdi. İki aydır T. Erdoğan’dan randevu talep ettiklerini hatırlatan Yücel, son olarak da Meclis Adalet Komisyonu’ndan randevu talep ettiklerini ancak randevu verilmediğini belirtti.

“Servetin değil sefaleti yaşayanların yanındayız”

80 baronun yasa teklifine karşı olduğunu vurgulayan Yücel, “Bir baro başkanın küpesinden dolayı günlerdir medyada baroların marjinalleştiğini söylediler” diyerek şöyle devam etti:

“Kadınlar ölmesin, şiddete uğramasın dememiz ve kadın cinayetlerine karşı çabamız marjinallikse, evet marjinaliz ve daha da marjinalleşeceğiz. ‘İstanbul sözleşmesi hayata geçsin’ dememiz mi sizin için marjinalleşmek. O zaman marjinal olmaya devam edeceğiz. Marjinallik belediyelere kayyım atanmasına, bir o kadar ucube gerekçeler ile belediye başkanlarının milletvekillerinin tutuklanmasına karşı çıkmak marjinallik ise buna devam edeceğiz. Ensar Vakfı’nda çocukların istismarına karşı çıkmak marjinallik ise biz marjinal olmaya devam edeceğiz. Biz çocukların anlamadığı özgür bir dünyada yaşaması için, toplumun insan haklarının olduğu, hukukun üstün olduğu bir yaşam için mücadelemiz devam edecek. Çünkü biz servetin yanında değil, sefaleti yaşayanların yanında olmaya devam edeceğiz ve bu marjinallik ise emin olun marjinal olmaya devam edeceğiz.”

Yücel açıklamada “Bize niye tahammülleri yok? çünkü biz ‘Ak Baro’ istemiyoruz” dedi. Baroları daha da güçlendirecek bir düzenleme yapılmamasını eleştiren Yücel “Birçok avukatımız ofislerini kapattı. Aylardır durumu bildirmemize rağmen bir şey yapmadılar” diye belirtti. Basın açıklaması, 8 Temmuz Çarşamba günü Gündoğdu Meydanı’nda yapılacak oturma eylemine çağrıyla bitirildi.

Basın açıklamasından sonra baroda yapılacak toplantıya girmek için toplu bir şekilde gitme çağrısı yapıldı. Avukatlar alkış ve sloganlar eşliğinde topluca yürüyünce polisin baskı ve dayatmalarına maruz kaldılar. 2 kez önleri kesilen avukatlar bir süre daha yürüdü. Tekrar alkış ve sloganların atılması üzerine 3. kez avukatların önu çevik ve sivil polislerce kesildi. Polis yürüyüşe daha fazla izin vermeyeceğini söyleyerek, avukatları önden ve arkadan sardı. Avukatlar ve polisler arasında yapılan tartışmada baro başkanının bütün ısrarlarına rağmen yol açılmadı. 2 saatlik bekleyişin ardından barikatın bir tarafı açılarak parça parça geçiş yapılarak yüründü.

Alsancak baro binasının önüne gelindiğinde Özkan Yücel bir açıklama daha yaptı. “Bugün burada yaşananlar ne bir hukuk devletine sığar ne de başka bir şeye. Bu yapılanlar acizliktir, bu uygulamalar polis devleti uygulamasıdır” diyen Yücel, mücadele edeceklerini söyledi.

Bir kez daha Gündoğdu Meydanı’nda yapılacak oturma eylemine çağrı yapıldıktan sonra baro toplantısı için binaya geçildi. Türkan Saylan Kültür Merkezi çevresi de baronun çevresi de bir süre daha polis ablukası altındaydı.

Kızıl Bayrak / İzmir