Klimalar pandemi koşullarına uygun değil

AVM’ler, toplu taşıma araçları gibi kamuya açık alanlardaki havalandırma sistemlerinin pandemi koşullarına uygun tasarlanmadığının altını çizen MMO Başkanı Yunus Yener, “İnsan hayatı ve sağlığı piyasanın insafına bırakılamaz” dedi.

  • Haber
  • |
  • Güncel
  • |
  • 30 Mayıs 2020
  • 18:11

AKP iktidarının sermayenin ihtiyaçları doğrultusunda attığı “normalleşme” adımlarına dair bir uyarı da Makina Mühendisleri Odası’ndan (MMO) geldi. AVM’ler, toplu taşıma araçları gibi kamuya açık alanlardaki havalandırma sistemlerinin pandemi koşullarına uygun tasarlanmadığının altını çizen MMO Başkanı Yunus Yener, “İnsanların hayatını ilgilendiren alanlar kamusal denetime tabi olmalıdır. İnsan hayatı ve sağlığı piyasanın insafına bırakılamaz” vurgusu yaptı.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre, Yener’in ifadeleri şöyle:

“Pandemi sürecinin başından itibaren hastanelerdeki ve AVM’lerdeki havalandırma sistemlerine dikkat çektik. Bu alanlarda kullanılan havalandırma sistemleri pandemi koşullarına göre tasarlanmadı, imalatları pandemi koşullarına göre yapılmadı. Hiçbir mekanın salgın koşulları düşünülerek tasarlanmadığını da unutmamalıyız.”

“Bu süreçte havalandırma sistemlerinin iyileştirilebilmesi ve durum tespitinin yapılabilmesi için çalışmalarımız olacak. Oluşturduğumuz Teknik Kurul ile bundan sonra yapılacak binalar için pandemi koşullarına uygun tasarım kriterlerini oluşturacağız.”

“İnsan hayatı piyasanın insafına bırakılamaz”

Normalleşme sürecine ilişkin kararlar alan Bilim Kurulu içerisinde Türk Tabipleri Birliği (TTB) ile TMMOB temsilcilerinin de olması gerektiğinin altını çizen Yener şöyle konuştu:

“Yurttaşlara, ‘Tüm mekanlarda ihtiyacınız olduğu süre boyunca kalın’ diyoruz. Sorumluluk sahibi işletme sahipleri bizleri arayarak, ‘Havalandırma sistemiyle ilgili ne yapalım?’ diye soruyorlar. Bu süreç kamusal bir denetim ve sorumlulukla götürülmelidir. İnsanların hayatını ilgilendiren alanlar kamusal denetime tabi olmalıdır. İnsan hayatı ve sağlığı piyasanın insafına bırakılamaz ve gündelik siyaset aracı olamaz.”

“Durum tespiti yapacağız”

Temel ilkenin yüzde yüz temiz hava ile çalışmak olduğunu vurgulayan Yener, “MMO olarak havalandırma sistemleri imalatını veya projesini yapanlara gerekli eğitimi vereceğiz. Mevcut binalarda durum tespiti yapacağız. İsterlerse bu tesislerde hava kalitesini ölçeceğiz” dedi.