Koronavirüste iki hafta: Toplam 33 bin test, 2.433 hasta

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca koronavirüsteki son durumu açıkladı. AKP şefi T. Erdoğan ise “Ulusa sesleniş” konuşmasında “gönüllü karantina” uygulamaya çağırarak gerekli önlemler alınmadan çalıştırılan işçileri yok saydı.

  • Haber
  • |
  • Güncel
  • |
  • 26 Mart 2020
  • 00:12

İlk koronavirüs tespitinin ardından AKP iktidarının koronavirüs salgınıyla ilgili “gerekli tedbirleri aldıkları” iddiasıyla iki hafta geride kaldı. Milyonlarca işçi ve emekçinin gerekli önlemler alınmadan kendi haline terk edildiği ülkede bugün itibarıyla koronavirüs bulaşanların sayısı 2.433’e yükseldi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın son yaptığı açıklamaya göre, virüsten yaşamını yitirenlerin sayısı 59’a yükseldi. AKP’li bakan şu bilgileri paylaştı:

“Son 24 saatte 5.035 test sonuçlandı. 561 tanı kondu. 15 hastamız hayata veda etti. Bugüne dek kaybettiğimiz hasta sayısı 59. Toplam hasta sayımız 2.433.”

Yeterince koronavirüs testi yapılmadığı, bilgilerin saklandığı ülkede iki haftada toplam test sayısı 33 bini ancak buldu.

Öte yandan bugün MEB’in de katılımıyla gerçekleşen toplantı sonrasında okullara verilen aranın ve uzaktan eğitimin 30 Nisan’a kadar süreceği açıklandı.

AKP şefi “ulusa sesleniş”te işçileri yok saydı

AKP şefi Tayyip Erdoğan bugün koronavirüsle ilgili “Ulusa Sesleniş” konuşması gerçekleştirdi. Dikta rejimin şefinin hastalığı önleme önerisi ise “herkesin kendisini gönüllü karantinaya alması” oldu.

Milyonlarca işçiyi gerekli sağlık ve iş güvenliği önlemlerinden yoksun bir şekilde çalışmaya mahkum eden AKP iktidarı, hala da birçok fabrika ve iş yerinde “zorunlu sömürü” ve kölece çalışma koşullarından geri adım atmıyor. Kuşkusuz ki işçi ve emekçilerin yaşamının hiçe sayılmasının sorumlusu AKP iktidarı ve sermayedarlardır. Kendilerini karantinaya alan sermayedarlar ve temsilcileri, sömürdükleri işçi ve emekçileri “zorunlu sömürü” altında virüsle başbaşa bırakmış durumda. Bu tabloda sermayenin demir yumruğu Tayyip Erdoğan’ın “gönüllü karantina” önerisi de, yalnızca kendisi gibi saraylarda sefa sürenleredir.

Virüs salgınıyla ilgili önceliklerinin “ekonominin çarklarının dönmeye devam etmesi” olduğunu ilan eden T. Erdoğan’dan daha fazlası beklenmemelidir.

Konuşmasında 100 milyarlık destek paketi başta olmak üzere bir dizi uygulamayı hatırlatarak “Türkiye’nin en erken tedbir alan ülke” olduğunu iddia eden AKP şefi, “ekonomik istikrar kalkanı” açıklamasının öncesinde yaptığı konuşmada olduğu gibi bugün de salgının sunduğu “fırsata” işaret etti. T. Erdoğan “Türkiye olarak bu yeni döneme güçlü bir altyapı ile giriyoruz. 2023 dönemine daha kısa sürede ulaşabilecek bir fırsat sunuyor” diye konuştu.