Öğretmenler özür bekliyor

Eğitim Sen, öğretmenleri çalışmadan para kazanmak istemekle suçlayan Türkiye Özel Okullar Derneği Başkanı Nurullah Dal'a tepki gösterdi.

  • Haber
  • |
  • Güncel
  • |
  • 06 Ağustos 2020
  • 23:07

Eğitim Sen öğretmenleri çalışmadan para kazanmak istemekle suçlayan Türkiye Özel Okullar Derneği Başkanı Nurullah Dal'a tepki gösterdi. Nurullah Dal'ın okulların açılmasıyla ilgili bir gazetede yer alan açıklamasında öğretmenlere ve sendikalara dönük kullandığı ifadelerin kabul edilemez olduğu söylendi. Açıklamada, “Öğretmenleri çalışmadan para kazanmak istemekle, sendikaları da suyu bulandırmakla suçlayan bu zihniyetin önceliği çocukların üstün yararı veya toplumsal fayda değil, elde edeceği kazançtır” denildi.

“Alınan kararların kabul edilmesi mümkün değildir”

Öğretmenlerin önceliğinin öğrencilerin, eğitim emekçilerinin ve halkın sağlığı olduğu vurgulanan Eğitim Sen açıklamasında şöyle denildi:

“Özel Okullar Derneği adına konuşan bu kişinin önceliği ise elde edeceği kazançtır. Bizim önceliğimiz öğrencilerimizin eşit ve ulaşılabilir kamusal eğitim hakkıdır. Bunların önceliği ise kendi gereksinimlerinin karşılanmasıdır. Eğitim Sen, okulların açılması da dâhil olmak üzere, eğitim alanı ile ilgili tüm tartışmaların eğitim ve sağlık hakkını temel alan bir yaklaşımla, bilim insanları ve alanın tüm öznelerinin demokratik katılımının esas alarak sürdürülmesinden yanadır. Siyasi iktidarın ve sermaye çevrelerinin gereksinimlerinden hareketle tepeden alınan kararların bizim açımızdan kabul edilmesi mümkün değildir.”

“Tüm MEB bürokrasisini haddini aşan açıklamaya karşı ses çıkarmaya davet ediyoruz”

“Özel okul sahipleri veya siyasi iktidarın temsilcileri ne kadar rahatsız olursa olsun tüm bunları önümüzdeki dönemde de yapmaya devam etmekte kararlıyız. En ağır koşullar altında çalışan, ülkenin her köşesinde fedakârca görev yapan öğretmenleri çalışmadan para kazanmak isteyen bir kesim olarak gösteren bu açıklamanın derhal düzeltilmesi gerekmektedir. Hiç kimse öğretmenlere dönük bu şekilde suçlayıcı ifadeler kullanamaz. Milli Eğitim Bakanı başta olmak üzere, tüm MEB bürokrasisini bu haddini aşan açıklamaya karşı ses çıkarmaya davet ediyoruz. Bu açıklamanın sahibi olan zat, tüm öğretmenlerden kamuoyu önünde özür dilemeli ve acilen yaptığı bu açıklamayı geri almalıdır. Eğitim Sen, mesleğimizi ve tüm eğitim ve bilim emekçilerinin haklarını korumaya devam edecek”