Osmaniye’de talepler kabul edildi, açlık grevi sonlandırıldı

Osmaniye Cezaevi’nde ayakta sayım dayatması gibi ihlallere karşı açlık grevinde olan 30 tutuklunun cezaevi idaresiyle yaptıkları görüşmede taleplerinin kabul edilmesiyle eylemi sonlandırdığı öğrenildi.

  • Haber
  • |
  • Güncel
  • |
  • 06 Aralık 2019
  • 13:53

Osmaniye 2 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde ayakta sayım dayatması gibi ihlallere karşı 12 Kasım’dan bu yana açlık grevinde olan 30 tutuklu, taleplerinin kabul edilmesi üzerine eylemlerini sonlandırdı. 3 Aralık’ta cezaevi idaresiyle görüşen tutukluların, hak ihlallerinin ortadan kaldırılacağı yönünde söz almaları üzerine 4 Aralık itibariyle açlık grevini sonlandırdığı belirtildi. 

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, tutuklulardan Ahmet Aycan’ın kardeşi Halil Aycan, ağabeyiyle cezaevinde yaptıkları görüşmede kendisine eylemin sonlandırıldığını ilettiğini ifade etti.  

Tutukluların taleplerini şu şekilde idi:

“Ayakta sayım dayatmasının son bulması. Keyfi disiplin soruşturması ve cezaların iptal edilmesi. Sosyal ve kültürel faaliyetler haklarının tanınması. Hasta tutukluların tedavi edilmesi. Toplatılması olmayan kitap ve dergi ile Yeni Yaşam gazetesinin verilmesi. Radyoların verilmesi. Havalandırmada bulunan gökyüzünü engelleyici tellerin kaldırılması. Görüşe gelen ailelerin keyfi olarak saatlerce bekletilmemesi. “

Maraş Türkoğlu’nda eylem devam ediyor 

Maraş Türkoğlu 1 No’lu L Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan 4 siyasi tutuklu, askeri nizamda sayım dayatmasına karşı 25 Kasım’dan bu yana süresiz dönüşümsüz açlık grevinde.

Açlık grevindeki tutuklular, askeri nizamda sayım dayatmasına son verilmesinin yanı sıra koğuş birleşme taleplerinin yerine getirilmesi, cezaevi girişinde çıplak arama dayatmasının son bulunması, koridorda askeri nizamda yürüyüş dayatmasının son bulması, keyfi disiplin cezalarının iptal edilmesi, yaka kimlik kartı taşıma uygulamasından vazgeçilmesi, Yeni Yaşam gazetesi, kitap, mektup ve kargolarının verilmesini talep ediyor.