Sarıgazi’de “normalleşme” protestosu

AKP-MHP rejiminin “normalleşme” uygulamalarının protesto edildiği eylemde, işçi-emekçiler haklarına sahip çıkmaya çağrıldı.

  • Haber
  • |
  • Güncel
  • |
  • 22 Mayıs 2020
  • 21:08

Tek adam-saray rejiminin salgın sürerken normalleşme programı açıklaması İstanbul Sarıgazi’de protesto edildi.

Sarıgazi'deki kurumlar tarafından yapılan eylemde, sermaye devletinin normalleşme planının işçiler için daha fazla açlık, hastalık getireceği ortaya koyuldu, insanca bir yaşam için mücadele vurgusu yapıldı.

Açıklamada, “normalleşme” ilan eden AKP-saray rejiminin, açlığa, yoksulluğa, sefalete sürüklediği işçi ve emekçiler için değişen hiçbir şey olmadığı, işsizlik-koronavirüs ikilemine işçi-emekçileri mahkum ettiği belirtildi. 

AKP-MHP koalisyonunun salgın dönemindeki icraatlarıyla, işçi ve emekçilerin yaşam standardının daha da düştüğü ifade edilen açıklamada rejimin icraatları şöyle teşhir edildi:

“Saray rejiminin açıkladığı ekonomi paketlerinde 240 milyar TL “yardım”dan bahsediliyor. Ancak bu yardımların ulaşmadığı emekçiler hayat koşullarının ağırlığı sebebiyle intihar ediyor. “İşten çıkartma 3 ay yasaklandı” diye açıklama yapılıyor, oysa aynı gün birçok kişi tazminatsız işten çıkartılıyor. Ücretsiz izin uygulaması ile milyonlarca insan açlık sınırının yarısına tekabül eden bir ücrete mahkum ediliyor. Ödenmeyen faturalardan dolayı kesinti yapılmayacak deniyor ama ülkenin her yerinden kesilen elektrikler, doğalgaz saati sökülen insanların haberleri çıkıyor.

“Salgının yayılması ile birlikte milyonlarca işçi işten atıldı. İşyerleri kapandı. Pek çok işyeri önce kısa çalışma ödeneğine başvurdu ve asgari ücretin çok altında bir ücrete mahkum edildik. Ardından sözde işten atma yasaklandı. Çıkarılan yasa ile günlük 39.24 TL’ye mahkum edildik. Bu ücretleri bile hala alamayanlarımız var. Onlarca işyerinde salgına karşı en basit önlemler bile alınmadan çalıştırıldık. Salgın nedeniyle işçi arkadaşlarımız, sağlık çalışanları hayatını kaybetti. Şimdi yaşadığımız sorunların üzerinden atlanılarak ‘normalleşme’ sürecine girdiğimiz anlatılıyor.”

“Halkı değil sermayeyi, koltuklarını, düzenlerini korumak için”

“Peki hangi normalden bahsediliyor?” sorusunun sorulduğu açıklamada, sermaye devletinin “normali” teşhir edilerek “Onların ‘normali’ bir maske bile dağıtamadıkları emekçilere ‘kendini koruyabilirsen koru’ demektir!” vurgusu yapıldı.

İşçiler, emekçilere seslinen açıklamada, “Bizler örgütlü olmadığımız, haklarımız ve geleceğimiz için mücadele etmediğimiz sürece de bu zulüm devam edecek. Tüm işçi-emekçileri taleplerimiz için mücadele etmeye, örgütlenmeye çağırıyoruz” ifadeleriyle şu talepler sıralandı:

“-Herkese iş, tüm çalışanlara iş güvencesi.

-Herkes için geçim ödeneği!

-Herkes için parasız maske ve hijyen malzemesi!

-Herkes için parasız, kamusal sağlık hizmeti!

-Kaynak için servet vergisi! Sermaye için değil emekçiler için bütçe.”

Basın açıklamasının ardından yapılan konuşmada ise çocuk istismarını da “normalleştirmeye” çalışanlara, işçileri ölüme terk eden sisteme karşı mücadele çağrısı yapıldı. Sancaktepe Pandemi Hastanesi inşaatını ziyaret eden Erdoğan’ın işçilerle arasına koyduğu mesafeyi fabrikalarda, işyerlerinde işçilerin kuramadığı teşhir edildi. Emekçiler bir kez daha insanca bir yaşam için mücadeleye çağrılarak eylem sona erdi.

Kızıl Bayrak / Sarıgazi