“Semire Direkçi Serbest Bırakılsın!”

İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu 444. F oturmasında ağır hasta tutsak Semire Direkçi'nin serbest bırakılmasını istedi.

  • Haber
  • |
  • Güncel
  • |
  • 26 Eylül 2020
  • 14:23

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu sosyal medya hesabından gerçekleştirdiği 444. F Oturması'nda ağır hasta tutsak Semire Direkçi'nin serbest bırakılmasını istedi.

Basın metnini Hapishane Komisyonu'ndan Mehmet Acettin okudu. Pandemi sürecinde hasta mahpusların yaşamlarının risk altında olduğuna değinen Acettin şöyle devam etti:

"Nitekim, pandemi ve yukarıda belirttiğimiz sorunlar nedeniyle ölüm riski  ile burun buruna yaşamak zorunda kalan ağır hasta mahpuslardan 75 yaşındaki Takiyettin Özkahraman 19 Eylül günü ve 76 yaşındaki Ali Boçnak 23 Eylül günü Patnos L Tipi hapishanesinde  yaşamlarını yitirmiş bulunmaktadır. Bu nedenle; ileri yaşlarına ve ağır hastalıklarına rağmen pandemi koşullarının yarattığı ağır risk görmezden gelinerek hapiste tutulan bütün mahpusların derhal serbest bırakılmaları çağrımızı yineliyoruz." 

Açıklamada, hasta tutsak Semire Direkçi hakkında ise şunlar ifade edildi:

"23 yıldır hapishanede olan 43 yaşındaki Semire Direkçi şöyle sesleniyor ; 'Pandemi var diye ameliyatımı yapmıyorlar. Çok şiddetli ağrılarım oluyor. Ağrılarım için Eğitim Araştırma Hastanesi’ne götürüyorlar. Götürürken çift kelepçe takıyorlar. Hapishaneye geri getirdiklerinde karantina odasına koyuyorlar. Tek başıma kendime bakamadığım için orada çok zorluk çekiyorum. Harekete geçmek için ölmemi mi bekliyorsunuz? Sesimizi duyun !'

"Diyarbakır T Tipi Kadın Hapishanesi'nde tutulan Semire Direkçi; yüksek tansiyon hastası, ileri derecede görme sorunu var ve yaralanmaya bağlı yaşadığı bağırsak sorunları nedeniyle yaşamını tek başına sürdüremez hale gelmiş bulunuyor. 

"2019 yılında yapılan bir ameliyatla tedavi amacıyla altı aylığına dışarı alınan bağırsaklarının içeriye alınması gerekiyor ama pandemi gerekçe gösterilerek bu ameliyatı yapılmıyor. Direkçi, tedavi, hijyen ve özel beslenme imkanları yetersiz hapishane koşullarında yaşamaya zorlanıyor."  

Geçen hafta kendisini ziyaret eden avukatları J. Kaya ve J. Tosun’un aktarımlarına göre Direkçi'nin durumunun daha ağırlaştığını dile getiren Acettin "İnsan hakları savunucuları olarak;  sağlığa erişim ve tedavi hakkı önündeki engellerin kaldırılması ile Semire Direkçi nezdinde tüm yaşlı, engelli ve ağır hasta mahpusların derhal serbest bırakılmalarını istiyoruz" dedi.