Sermaye “ekonomiye can” derdinde işçiler yaşam!

Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran 1 Haziran’da tedbirlerin kalkacak olması vesilesiyle “Ekonomiye can olalım” diye açıklama yaptı.

  • Haber
  • |
  • Güncel
  • |
  • 30 Mayıs 2020
  • 23:08

AKP iktidarı, sermaye düzeninin çarklarını döndürmek ve kapitalistlerini kurtarmak için korona tedbirlerini 1 Haziran Pazartesi itibarıyla büyük oranda kaldırıyor.

Bu kararın arkasında sermaye kesiminin olduğu, AKP-MHP rejiminin de onlara hizmet ettiği gün gibi ortadadır. Sermaye kesimlerinden yapılan açıklamalar da bunun itirafı niteliğindedir.

Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran, 1 Haziran kararını vesile ederek yaptığı açıklamada “normale geçişin önemi” üzerinde durdu.

"Ertelediğimiz alışverişlerimizi yapalım, sosyal hayatımızı sürdürelim" diyerek halkı tüketime teşvik etmek isteyen sermaye temsilcisi “Ekonomiye can olalım” vurgusu yaptı.

"İşletmelerimiz tatlı telaş içinde müşterilerine kavuşmayı bekliyor" diyen Ticaret Odası Başkanı koronavirüs salgını nedeniyle birçok sektörün zora girdiğini ifade ederek “ticarete devam” vurgusu yaptı ve “her kesimden destek” dileğinde bulundu.

***

Baştan beri tek dertlerinin “ekonomi” olduğunu ilan eden Erdoğan ve AKP’si zaten göstermelik tedbirler uygulamış, “üretime devam” vurgularıyla işçileri sömürmeye devam etmiş ve fabrikalarda “gizli” sürü bağışıklığının önünü açmıştı.

Buna rağmen ekonomide yaşanan kriz pek çok göstergeyle ortaya serilirken, sermaye kesimi de hızla normalleşmeye geçilmesini ve kısmi tedbirlerin de kalkmasını diliyordu. 

Dün açıklanan 1. çeyrek ekonomik büyüme rakamları da göstermiştir ki; ekonomi bu yılın ilk üç ayında tümüyle iç talep ve tüketim üzerinden ayakta durmuştur. Bu veriler, Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran’ın “alışverişe devam” çağrısının nedenine işaret ediyor.

Sermayedarların ve AKP şeflerinin sefasını sürdüğü Türkiye kapitalizmi, işçi-emekçilerin yaşamları ve sağlıkları pahasına tüketim teşvik edilerek sözde ayakta tutulacaktır.