TTB: Hekimlerin önceliği para değildir

TTB Merkez Konseyi, hekimlerin pandemideki önceliğinin enfeksiyondan korunacakları yeterli ve gerekli kişisel ekipmanın sağlanması, altyapı ve koordinasyonla ilgili eksikliklerin giderilmesi olduğunu vurguladı.

  • Haber
  • |
  • Güncel
  • |
  • 25 Mart 2020
  • 19:50

AKP iktidarı, koronavirüs salgınına karşı emek harcayan sağlık çalışanlarına parasız ulaşım ve performans üzerinden daha çok para vererek salgına karşı önlem aldığı aldatmacasını yaydı.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi bugün yaptığı açıklamayla, hekimlerin pandemideki öncelikli gereksiniminin salgın dönemiyle sınırlı performans düzenlemesi olmadığını vurguladı. Açıklamada sağlık çalışanlarının öncelikli ihtiyacının virüsten korunmak için yeterli ekipmanın sağlanması, altyapı ve koordinasyonla ilgili eksikliklerin giderilmesi olduğu belirtildi.

Geçim derdi hafifleyecek ama…”

Hekimlerin bu süreçte ekonomik olarak mağdur edilmemesinin önemli olduğu belirtilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Yıllardır savunduğumuz temel maaş üzerinden olmasa da, performans ödemelerinin üç ay boyunca tavandan ödenmesi kararı en azından kamu hastanelerinde çalışan hekimlerin COVID-19 ile boğuşurken geçim dertlerini hafifletecektir. Bununla birlikte unutulmamalıdır ki salgınla mücadele sadece devlet hastaneleri ile kamu üniversite hastanelerinde yürütülmüyor. Bu mücadeleye bütün sağlık kuruluşları katılmaktadır; verilen emek, alınan risk, gösterilen özveri hepsi için geçerlidir.”

Bununla birlikte, sağlık çalışanlarının virüsten korunmada gerekli ekipmandan yoksun olduğuna dikkat çekildi. TTB’nin sağlık çalışanlarıyla yaptığı anket sonuçları “23 Mart itibarıyla 1820 sağlık çalışanının %38’i eldiven, %52’si önlük/forma, %60’ı maske, %71’i tek kullanımlık önlük/tulum, %74’ü siperlik gözlük ya da koruyucu gözlük, %78’i N95 maske bulmakta sorun yaşadıklarını” ifadeleriyle hatırlatılarak devamında şöyle denildi:

“Hekimlerin temel önceliği ve gündemi kendilerinin ve yakınlarının yaşamlarını çok yakından tehdit eden bu tehlikedir. Yetkililerden en ivedi talebimiz kişisel koruyucu ekipman eksikliklerinin bir an önce giderilmesi, ülkemizin bütün ama bütün sağlık kurumlarında koordinasyonda ve alt yapıda herhangi bir eksiklik ya da aksaklık yaşanmamasıdır.”