Van’da HDP’li belediye eşbaşkanları görevden uzaklaştırıldı

İçişleri Bakanlığı, Van’ın Çaldıran ve Edremit Belediye eşbaşkanlarını haklarında “terör” soruşturması olduğu bahanesiyle görevlerinden uzaklaştırdı.

  • Haber
  • |
  • Güncel
  • |
  • 11 Ağustos 2019
  • 09:38

AKP iktidarı Kürdistan birçok il ve ilçeye 31 Mart seçimleri öncesi kayyım atamıştı. Seçimlerin sonrasında da HDP’lileri görevden uzaklaştırma saldırısı gündemde. 31 Mart seçimleri sonrasında seçilmiş HDP’lilere mazbatalarını vermeyen sermaye devleti, şimdi de Van’ın Çaldıran ve Edremit belediye eşbaşkanlarını görevden uzaklaştırdı.

Önce HDP’li Çaldıran Belediye Eşbaşkanı Faruk Demir, ardından Edremit Belediye Eşbaşkanı Medeni Özer, İçişleri Bakanlığı tarafından haklarında “terör” soruşturması olduğu bahanesiyle görevinden uzaklaştırıldı.

Uzaklaştırma saldırısı prosedürü olarak Van Valiliği 3 Ağustos’ta İçişleri Bakanlığı’na gönderdiği yazıda, iki belediye eşbaşkanının görevlerinden alınmasını istedi. Bakanlık da bu talep doğrultusunda karar verdi.

Yerel seçim sonrası HDP’li Çaldıran Belediye Eşbaşkanı Leyla Atsak ve HDP’li Edremit Belediye Eşbaşkanı Gülcan Kaçmaz Sayyiğit’in mazbataları, KHK ile ihraç edildikleri için YSK tarafından AKP adayları Şefik Ensari ve İsmail Say’a verilmişti.

HDP’den kamuoyuna duyarlılık çağrısı

Görevden alma saldırısı üzerine HDP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Salim Kaplan “Saldırılar ve görevden almalarla belediyelerimiz işlevsizleştirilmeye çalışılıyor” başlıklı yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada HDP’li belediyelere gerek yandaş medyanın, gerekse AKP-MHP koalisyonunun saldırıları sıralanarak kamuoyuna şu ifadelerle çağrı yapıldı:

“Bizler, dün olduğu gibi bugün de iktidarın faşist politikalarına boyun eğmeyeceğiz ve mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Halk iradesiyle seçilen arkadaşlarımız halka hizmet etmeye, bizler de belediyelerimizi halkımızla birlikte yönetmeye devam edeceğiz. Halk iradesine yönelik gelişen bu saldırı politikalarına karşı kentin sivil toplum örgütlerini, meslek odalarını ve diğer kurumları da duyarlı olmaya ve oylarına sahip çıkmaya davet ediyoruz.”