“Kartepe AKP'nin tecavüz çetesi” haberi: Gazetecilere tutuklama

Kartepe’de AKP’lilerin de içerisinde bulunduğu cinsel istismar iddiasıyla haberler yayınlayan Kocaeli Halk Gazetesi'nin yöneticileri “iftira” iddiasıyla tutuklandı.

  • Haber
  • |
  • Kadın
  • |
  • 28 Eylül 2020
  • 23:12

Kocaeli Halk Gazetesi’nin, birçok AKP’li ismin de karıştığı “Kartepe AKP’nin tecavüz çetesi” başlığıyla verdiği haberinin ardından haklarında soruşturma başlatılan, gazetenin Yazı İşleri Müdürü Bülent Karagöz ve İmtiyaz Sahibi Faruk Bostan bugün tutuklandı.

Gazetecilere “iftira” iddiasıyla tutuklama

İddiaların yayılması üzerine basınç altında kalan Kartepe Belediyesi, dosyada adı geçen bir çalışanını açığa aldığını açıklamıştı. Diğer yandan da her zamanki gibi failleri koruma ve olayı ortaya çıkaran gazetecileri susturma yolunu tutan yargı, Kocaeli Halk Gazetesi hakkında soruşturma başlattı. Gazetenin imtiyaz sahibi Faruk Bostan ifadeye çağrıldı. İfade vermek için savcılığa giden Yazı İşleri Müdürü Bülent Karagöz ve İmtiyaz Sahibi Faruk Bostan bugün tutuklandı. Tutuklama kararıyla ilgili savcılığın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“‘www.kocaelihalkgazetesi.com’ isimli internet sitesinde 26 Eylül 2020 tarihinde yayınlanan ‘Açıklıyoruz: Kartepe AKP’nin Tecavüz Çetesi’ başlıklı içerikte, Kartepe ilçesinde H.Y isimli 17 yaşındaki mağdur çocuğa yine içerikte isim kodlarının ve siyasi görevlerinin paylaşıldığı kişilerce cinsel istismarda bulunulduğunun iddia edilmesi üzerine, Cumhuriyet Başsavcılığımızca mağdur H.Y.’ye yönelik cinsel istismar olayında haberde adı geçenlerin ilgilerinin bulunmadığı tespit edilerek haberi yapan ve yaptıran kişiler hakkında iftira suçundan soruşturma başlatılmıştır. Toplanan delillere göre bahse konu haberi yapan ve yaptıran Şüpheliler F.B. ve B.K., iftira suçunu işledikleri konusunda kuvvetli suç şüphesi oluştuğu değerlendirilerek gözaltına alınmışlar, bugün sorguları yapılarak Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğince iftira suçundan tutuklanmışlardır.”

Gazetenin iddialarının öncesinde de, Kocaeli Kartepe’de 20 yaşında engelli bir kadının bir grup erkeğin sistematik istismarına uğradığı, ailenin şikayetlerine rağmen zanlılar hakkında herhangi bir işlem yapılmadığı ortaya çıkmış, olayın yerel gazetelere yansıması üzerine sanıklardan biri tutuklanmış, 3’ü hakkında ev hapsi kararı verilmişti.

Gazetenin AKP’liler hakkındaki iddialarına göre, istismara uğrayan 17 yaşındaki bir başka genç kadın, 17 Eylül’de karakola giderek şikayetçi olduktan sonra bir grup tarafından fiziki saldırıya uğradı. Gazete, istismarla ilgili soruşturma açıldığını iddia ederken, sözde dosyada adı geçen şahıslar arasında şu isimleri sıraladı: F.B. AKP İlçe Başkan Yardımcısı, F.K. AKP eski İl Genel Meclis Üyesi, N.A. AKP Meclis Üyesi, E.Ş. Kartepe Belediyesi çalışanı, M.S. AKP İlçe Başkan Yardımcısı-meclis üyesi, B.M. başkan şoförü. 

"Bu isimler haberden önce ifadede sorulmuştu"

Tutuklanmaların ardından gazetecilerin avukatları, bugün yaptıkları açıklamada, savcılığın haklarında soruşturma bulunmadığını açıkladığı AKP’li isimlerin, istismara uğrayan H.Y.'ye sorulduğunu belirtti. Tutuklanan Gazeteci Faruk Bostan ise "olmayan bir iddiayı gündeme getirmiş değiliz" vurgusuyla şu ifadeleri kullandı:

"Benim isimlerinin baş harflerini yazdığım kişilerle ilgili haber 26 Eylül günü yayınlanmıştı. Halbuki dosyada bu isimlerin tecavüze uğradığı iddia edilen H.Y'ye 21 Eylül'de sorulduğu H.Y'nin alınan ifadesinde ortaya çıktı. Yani biz olmayan bir iddiayı gündeme getirmiş değiliz."