Kadın düşmanı iktidarın sözcülerinden ikiyüzlü açıklamalar

Kadına şiddetin önünü açan, son dönemde de boşanma hakkını gasp etme hazırlığındaki AKP iktidarının sözcüleri, anne Emine Bulut’un boşandığı eşi tarafından katledilmesine karşı tepkiler yükselince ikiyüzlü açıklamalarda bulundu.

  • Haber
  • |
  • Kadın
  • |
  • 23 Ağustos 2019
  • 16:29

Kadın düşmanı politikaları ve uygulamalarıyla kadına şiddetin önünü açan dinci-gerici AKP iktidarının sözcüleri, anne Emine Bulut’un Kırıkkale’de hunharca katledilmesiyle ilgili tepkilerin ardından bir kez daha ikiyüzlü açıklamalarıyla boy göstermeye başladı.

Boşandığı eşi tarafından 18 Ağustos’ta bıçaklanarak öldürülen Emine Bulut’un ve kızının cinayet sonrasına ilişkin görüntülerinin yayınlanmasıyla kadına şiddete karşı tepkiler yükseldi. Bunun üzerine “gereken yapılıyor” pozu vermeye çalışan, kadın düşmanı iktidar şefleri ikiyüzlü açıklamalarda bulundu. Kadınların haklarını korumayan, düzen yargısıyla katilleri aklamaktan geri kalmayan dinci-gerici iktidar, kadınların boşanma hakkını da gasp etme hazırlığındayken gündem olan cinayete ilişkin AKP sözcülerinin açıklamaları riyakarlıklarının yeni bir dışavurumu oldu.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Twitter üzerinden açıklama yaparak “Vahşice katledilen Emine Bulut’a Allah’tan rahmet diliyorum. Cinayetin hemen ardından saldırgan derhal tutuklanmıştır. Hukuki süreç devam etmektedir. Yargı makamları tarafından caniye hak ettiği cezanın gecikmeksizin verileceğine inancım tamdır” dedi.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik ise “Aile Bakanlığı harekete geçti, üzerine düşeni yapacak” vurgusuyla yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Aile bakanlığımız harekete geçti. Evladımız psikologların gözetiminde tanıdıklarının yanında. Bakanlığımız konuya müdahil olacaktır. En yüksek cezayı alması hepimizin temennisi. Birilerinin ona yardım etmek yerine görüntüleri kaydetmesi de ele alınmalı. Bir insan hayatını kaybetmek yerine birileri görüntü almak işini nasıl yapıyor? Kadın cinayetleriyle ilgili üzerimize düşeni yapmaya hazırız.”

İLİŞKİLİ HABERLER