Kadınlar şiddete karşı sokaklara döküldü

Emine Bulut’un katledilmesinin ardından büyüyen öfke sokaklara taştı. Kadınlar pek çok kentte sokaklara çıkarak kadın cinayetlerini ve şiddetin önünü açan AKP iktidarını protesto etti.

  • Haber
  • |
  • Kadın
  • |
  • 23 Ağustos 2019
  • 21:15

 Emine Bulut’un boşandığı eşi tarafından hunharca katledilmesine karşı kadınlar pek çok ilde sokaklara çıktı. İstanbul, Ankara, İzmir, Trabzon, Artvin’de yapılan eylemlerde kadın cinayetleri ve dinci-gerici AKP iktidarının kadına yönelik şiddetin önünü açan uygulamaları protesto edildi.

İstanbul

İstanbul’da Beşiktaş ve Kadıköy’de eylemler yapıldı. Kadıköy İskele Meydanı’nda Anarşist Kadınlar “Erkek şiddetiyle ölmek istemiyoruz, Emine Bulut isyanımızdır” pankartı açarak meydanda oturma eylemi yaptı. Kadına şiddeti protesto eden konuşmaların yapıldığı eylemde, devletin kadın cinayetlerinin önünü açması, suskunluğu, kadına şiddeti meşru gösteren açıklamaları teşhir edildi. Kadınlar “Bundan sonra susmayacağız” diyerek mücadele vurgusu yaptı. Akşam saatlerinde kadınlar şiddete karşı yürüyüş gerçekleştirildi ve Mehmet Ayvalıtaş Parkı’nda basın açıklaması yapıldı.

Beşiktaş’ta ise Nar Kadın Dayanışması’nın çağrısıyla kadınlar bir araya geldi. “Yaşamak istiyoruz! #EmineBulut” yazılı ozalitin açıldığı eylemde basın açıklaması yapıldı. AKP iktidarının İstanbul Sözleşmesi’nin gereklerini yerine getirmediği teşhir edilen açıklamada, kadınların öldürülmesinin sorumlusunun AKP iktidarı olduğu belirtildi. “Öfkemizle, hıncımızla bu kadın düşmanı politikaları durduracağız” denilen açıklamada, kadınlar mücadeleyi büyütmeye çağrıldı.

Avcılar ilçesinde Kent Konseyi çağrısıyla Havuzlar Meydanı’nda da basın açıklaması yapıldı. “Ölmek istemiyorum / Kadın cinayetlerine son...” yazılı pankartın açıldığı eylemde, kadına şiddet protesto edildi.

İzmir

İzmir Kadın Platformu’nun çağrısıyla Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde basın açıklaması yapıldı. “Ölmek istemiyoruz” pankartının açıldığı eylemde, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz!”, “Jin jiyan azadî!”, “AKP’den hesabı kadınlar soracak!” sloganları haykırıldı.

Basın açıklamasında Emine Bulut’un katledilişine değinildikten sonra “Bu cinayet münferit değil, ataerkil sistemin gerçekleştirdiği sistematik kadın katliamlarının olağan hale getirilmiş bir parçasıdır” denildi.

AKP iktidarında kadına şiddetin yüzde 1400 arttığı hatırlatılan açıklamada, dinci-faşist AKP-MHP koalisyonunun kadına şiddeti tırmandırdığına dikkat çekilerek düzen yargısının katilleri akladığı ifade edildi. Kadınların susmayacağı ve mücadelesinin büyüyeceği vurgulanan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Emine’nin ‘Ölmek istemiyorum’ diyen çığlıkları kulaklarımızda, yaşam hakkımızı savunacağız. Nafaka ile ilgili değişiklik yapmanıza izin vermeyeceğiz. 6284 Sayılı yasaya dokunamayacaksınız. İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmenize engel olacağız. Aile içinde çizdiğiniz o sınırda yaşamayı kabul etmeyeceğiz.”

Ankara

Ankara Kadın Platformu’nun çağrısını yaptığı eylem için Kuğulu Park’ta toplanıldı. Emine Bulut’un katledilmesine, kadın cinayetlerine ve AKP iktidarına karşı hazırlanan dövizlerin taşındığı eylemde basın açıklaması yapıldı.

Emine Bulut’un katledilişine değinilerek başlayan açıklamada, “On sekiz yıllık AKP iktidarı biz kadınlar için içinde güvenle yaşayabileceğimiz bir ülke bırakmadı” denilerek kadın düşmanı politikalar sonucunda Emine Bulutlar’ın katledildiği vurgulandı.

Artvin

Hopa’da yapılan eylemde, Hopa Parkı’nda toplanıldıktan sonra Metin Lokumcu Meydanı’na yürüyüş gerçekleştirildi. “Emine Bulut isyanımızdır!”, “Kadın cinayetleri politiktir!” sloganları eşliğinde yapılan yürüyüşün ardından basın açıklaması gerçekleşti.

Emine Bulut’u öldüren düzen artık yerle bir olacaktır. Sözlerimiz yasımız ile birleştirip, öfkemizi mücadeleye dönüştüreceğiz” ifadelerinin kullanıldığı açıklamada, katilin kim olduğunun ortada olduğu belirtildi ve hükümetin kadın düşmanı politikaları teşhir edildi. İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmadığı, nafaka hakkının kısıtlanmaya çalışıldığı, boşanma hakkının gasp edilmeye çalışıldığı ve yandaş basınla kadın düşmanlığının körüklendiği üzerinde duruldu. “Öfkemizle, hıncımızla kadın düşmanı politikalarına karşı duracağız” denilen açıklama, kadınlara dayanışma çağrısıyla son buldu.

Trabzon

Uzunsokak’tan Kunduracılar Caddesi’ne yürüyüş gerçekleştirilen eylemde, “Kadın cinayetleri politiktir”, “İstanbul Sözleşmesi'ni değil, kadın cinayetlerini engelleyin”, “Ölmek istemiyorum” yazılı dövizler taşındı.

Kadınların savunmasız olmadığı ve katillerin hesabının sorulacağı vurgulu konuşmalarla sloganlar eşliğinde yürüyüş sona erdi.

Mersin

Mersin Kadın Platformu’nun çağrısıyla gerçekleşen eylemde, kadınlar Pozcu İş Bankası önünde toplandı. “Ölmek istemiyoruz” yazılı pankart ve Emine Bulut cinayetine dair dövizler taşıyan kadınlar, “Kadın cinayetleri politiktir”, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” sloganlarını haykırdı.

İLİŞKİLİ HABERLER