5 Şubat’ta 186 fabrika, 130 bin işçi tek yumruk olmalı! Ortak grev, kazanana kadar direniş!

Metal işçisinin birliği, MESS’in kuru tehditlerini de, sendika ağalarının boş laf kalabalığını da paramparça edecek güçtedir. Yalnız değiliz, ülke ekonomisini sırtında taşıyan bizler aynı zamanda milyonlarca işçi kardeşimizin desteğinin de bizlerle olduğunu bilerek hareket etmeliyiz. Kazanırsak tüm işçi sınıfımız kazanacak. Ve inanıyoruz ki biz kazanacağız!

  • Haber
  • |
  • Sınıf
  • |
  • 20 Ocak 2020
  • 14:15

MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi kapsamında metal işçileri grev sesleriyle dün alanları doldurmuştu. Bugün sendikalarla görüşen MESS patronları, zam tekliflerini yüzde 8’den yüzde 10’a çıkartarak sefalet zammı dayatmalarını sürdürdü.

Metal İşçileri Birliği, geride kalan eylemler ve bundan sonraki sürece ilişkin yaptığı açıklamayla işçileri tek yumruk olmaya ve kazanana kadar grev kararlığını kuşanmaya çağırdı.

MİB’in açıklamasının tamamı şu şekilde:

19 Ocak mitingleri geride kaldı. Binlerce metal işçisi olarak Bursa ve Gebze’de alanlara çıktık! MESS dayatmalarını kabul etmediğimizi, grev kararlılığımızı haykırdık. MESS metal işçisinin köleliğini istemeye devam ediyor. Masada 3 yıllık sözleşme, esnek çalışma ve sefalet ücreti var. tehditle, baskıyla kabul ettirmeye çalışıyor. Grev yasağı diyor, hakem heyeti diyor...

Birleşik Metal-İş, 5 Şubat’ta greve çıkacağını açıklamış bulunuyor. Türk Metal ise henüz bir tarih açıklamış değil, dahası buna niyetleri olmadığını da ikide bir açıklamaktan geri durmuyorlar. Diyorlar ki; bu işi masada bitireceğiz! Masada ne olduğunu, masada nasıl biteceğini hepimiz biliyoruz. Haklarımızı ancak ve ancak grev kararlılığı ve dişe diş bir mücadele ile alacağımız ortada. Güç metal işçilerinin elinde. Biz burada hafif sallansak bu beyler takımı plazalarında depremi yaşayacaklar. Bunu biliyorlar ve korkuyorlar. Boş tehditleri ondan.

Kimin ne dediği, ne yaptığı bu saatten sonra çok da önemli değil, önemli olan bizim ne diyeceğimiz! On binlerce metal işçisi olarak sendika, fabrika ayrımı gözetmeden kenetlenmemiz sürecin gidişatını belirleyecek. Ya kölelik dayatmalarına boyun eğeceğiz ya da haklı ve meşru taleplerimizi kazanacağız. Metal işçisinin birliği, MESS’in kuru tehditlerini de, sendika ağalarının boş laf kalabalığını da paramparça edecek güçtedir. Yalnız değiliz, ülke ekonomisini sırtında taşıyan bizler aynı zamanda milyonlarca işçi kardeşimizin desteğinin de bizlerle olduğunu bilerek hareket etmeliyiz. Kazanırsak tüm işçi sınıfımız kazanacak. Ve inanıyoruz ki biz kazanacağız!

MİB olarak diyoruz ki;

-Bu saatten sonra sendika ve fabrika ayrımı yok! 5 Şubat ortak grev tarihi olmalıdır! 186 fabrika, 130 bin metal işçisi olarak aynı gün greve çıkılmalıdır!

-MESS hükümetin grev yasağına güveniyor! Bunun hiçbir haklı, meşru ve yasal dayanağı olmadığını hepimiz biliyoruz. Grev yasağı el ele metal işçisini köleliğin koyu karanlığına hapsetmek ve en önemli silahımızı elimizden almak çabasıdır. Kabul edilemez. Olası grev yasağına karşı fiili-meşru mücadelemiz sürdürülmeli, kazanana kadar grev iradesi etrafında kenetlenmeliyiz.

-Birleşik Metal üyesi işçiler 5 Şubat kararının ardından söz ve yetki hakkını eline alarak sendikanın olası yalpalamalarına, göstermelik adımlarına karşı hazırlıklı olmalıdır. Türk Metal üyeleri ise 5 Şubat’ta ortak grev kararı için bastırmalı, tepkisini ortaya koymalı, gerekirse bağımsız iradesiyle greve çıkacak örgütlenmesini yaratabilmelidir.

-Metal işçilerinin talepleri bellidir. 3 yıllık sözleşme, esnek çalışma hükümleri geri çekilecek, sefalet ücreti değil insanca yaşanılabilir zam oranı verilecek! Bunlardan bir milim geri gidilemez. Metal işçisinin bilgisi ve onayı olmadan hiçbir sözleşme imzalanamaz.

-Fabrikalarda başlayan eylemler grev sürecine kadar yaygınlaştırılarak devem etmeli, mesaiye kalmama, üretim yavaşlatma/durdurma ve tepkimizi ortaya koyacak eylemler gerçekleştirilmelidir. Fabrikada bütün arkadaşlarımız süreçlerin bir parçası haline getirilmeli, grev ve mücadele coşkusu yaygınlaşmalıdır.

Metal İşçileri Birliği