Akwel’de sendika düşmanlığına karşı işçiler eylemde

Bursa’daki Akwel Otomotiv fabrikasında işten atma saldırısı üzerine iş bırakarak arkadaşlarını geri isteyen işçiler, üç vardiyada da eylemler yapmayı sürdürüyor.

  • Haber
  • |
  • Sınıf
  • |
  • 23 Ocak 2020
  • 18:27

Bursa’da kurulu Akwel Otomotiv fabrikasında işçilerin sendikada örgütlenmesine tahammül edemeyen fabrika yönetimi, Türk Metal Sendikası’na üye olan Hasan Ünlü adlı işçiyi işten çıkarmıştı. Ünlü’nün işten çıkarılması üzerine fabrikayı terk etmeyerek üretimi durduran işçiler, iş bırakma eylemlerine bugün de devam ediyor.

Fabrikada işçilerin örgütlendiği Türk Metal Bursa Osmangazi Şubesi’nin yetki başvurusunun Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 24 Aralık’ta kabul edilmesi üzerine Akwel yönetimi iki işçiyi işten çıkarmış, yetkiye de itiraz etmişti. Bu duruma tepki gösteren işçiler, işyeri yürüyüşlerine ve yemekhane eylemine başlamıştı.

Sendikal örgütlenmeyi dağıtma çabasıyla işçilere baskı uygulayan fabrika yönetimi, dün sabah Hasan Ünlü’yü de işten çıkarmıştı. Bunun üzerine eyleme geçen işçiler üretimi durdurdu. Gece vardiyasında çalışan işçiler de bir süre fabrikayı terk etmedi.

Arkadaşlarının işe geri alınması ve sendikanın kabul edilmesi talebiyle her vardiyada iş bırakma eylemleri yapan işçiler bugün de eylemlerini sürdürdü.

Bursa’da diğer fabrikalardan da Türk Metal üyesi işçiler eyleme desteğe geldi. Dün Türk Metal temsilcilerinin ziyaretinin ardından bugün, Ototrim işçileri ve Valeo işçileri Akwel işçilerini ziyaret etti.

Akwel patronu, işçilerin haklarına saldırmaya devam ediyor!

Yoğun siparişlerin olduğu dönemde gerçekleşen iş bırakma ve işyerini terketmeme eylemi karşısında Akwel yönetimi, sessizliğini korurken, öbür yandan saldırıya geçmeye başladı. Bugün direnen işçilere yemek verilmezken, İnsan Kaynakları tüm işçilere gönderdiği mesajda “kanunsuz eylem” yapıldığı gerekçesiyle tehditler savurdu.

Fransa merkezli MGI-Akwel’in Gebze’deki fabrikasında da Türk Metal’in örgütlenme çalışmalarının devam ettiği öğrenildi.