Cihan Tekstil patronunun kadın işçiye saldırısı kınandı

Cihan Tekstil’de hakkını arayan Meya Kara’nın ve destekçilerinin patron tarafından uğradığı saldırı Esenyurt’ta protesto edildi.

  • Haber
  • |
  • Sınıf
  • |
  • 13 Kasım 2019
  • 18:12

Cihan Tekstil’de tazminat hakkı gasp edilerek işten atılmasına karşı haklarını istediği için patronun saldırısına uğrayan Meya (Reyhan) Kara ile dayanışma için Esenyurt’ta eylem yapıldı.

Esenyurt Meydanı’nda düzenlenen eyleme siyasi parti, dernekler ve kadın örgütleri de katılırken, eylemde Kara’nın yaralı fotoğrafının olduğu dövizler taşındı.

Basın açıklamasını İlerici Kadın Meclisi’nden Aylin Doğan okudu. Keyfi işten atma saldırısının ardından Kara’nın Emeğin Gücü Derneği’ne başvurduğu belirtilen açıklamada, Cihan Tekstil patronuyla yapılan görüşmeler sonrası patronun ödeme yapacağı sözünde durmadığı belirtildi.

Bu duruma karşı firma önünde yapılmak istenen eyleme patronun tahammül edemediği ifade edilen açıklamada, “İşçi düşmanı Cihan tekstil sahibi ve yandaş ekibi basın açıklaması yaparak demokratik haklarını kullanan Meya Kara ve Emeğin Gücü Derneği üyelerine organize saldırı düzenlemişlerdir” denildi.

Saldırıda üç kişinin yaralandığı belirtilerek saldırganların serbest bırakılmasına tepki gösterilen açıklamada, “Emekçilere ve ezilenlere baskı ve saldırı cüreti gösterenler, emek düşmanı zihniyetten ve saldırıların cezasız kalmasından besleniyorlar” ifadeleri kullanıldı.

Meya Kara: Emekçi kadın örgütlenmesi şart

Eylemde Meya Kara da söz alarak emeğe yönelik saldırılara ve kadına yönelik şiddete dikkat çekti ve şöyle konuştu:

“Bu ülkede sadece emek veya ekonomi sorunu yok, emeğin içinde kadına yönelik şiddet sorunu var. Biz kadınlar toplumun, yaşamın her alanında şiddete maruz kalıyoruz ve bu şiddete karşı çıkmak için emekçi kadın örgütlenmesinin şart olduğunu düşünüyorum.”

Eylemde Kara’nın avukatı Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi Zehra Şahin de konuşma yaptı. “Yüz binlerce işçi farklı şekillerde patronların psikolojik ve fiziki saldırılarına maruz kalıyor” diyen Av. Şahin, birlik ve dayanışmayla bu saldırıların önüne geçmek gerektiğini vurguladı.