Çıraklık eğitimi alan öğrenci iş cinayeti kurbanı

Çıraklık Öğrencisi Caner Mızrak, Ege Üniversitesi yurt inşaatında çalışırken iş cinayetinde yaşamını yitirdi.

  • Haber
  • |
  • Sınıf
  • |
  • 21 Şubat 2020
  • 13:28

Ege Üniversitesi'nde yurt inşaatında önceki gün iş cinayeti sonucunda yaşamını yitiren Caner Mızrak çıraklık eğitimi alan bir öğrenciydi. Buna rağmen sermaye devletinin bir organizasyonu olarak işçi gibi çalıştırıldı ve iş cinayetinde yaşamını yitirdi.

Evrensel gazetesinden Eren Saran'ın haberine göre Ege Üniversitesi yurt inşaatında çalışırken yaşamını yitiren Çıraklık Öğrencisi Caner Mızrak’ın ailesi, alınmayan önlemler yüzünden Caner’in yaşamını yitirdiğini söyledi. Caner’in çıraklık öğrencisi olduğunu dile getiren aile, “İş öğretmeleri gerekirken sürekli çalıştırıyorlardı” dedi.

Habaş Hamdi Başaran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden ayrılıp çıraklık eğitimine başlayan Caner Mızrak, 17 Şubat günü Gençlik ve Spor Bakanlığının Ege Üniversitesi kampüsü içerisindeki Kredi ve Yurtlar Kurumunun kapasitesini arttırmak amacıyla başlattıkları 6 bin kapasiteli yurt inşaatında çalışırken 10. kattan düşerek hayatını kaybetti.

"İşi öğrenmesi gerekirken işçi gibi çalıştırdılar"

Caner Mızrak’ın çalıştığı katta koruyucu bariyer olmadığına dikkat çeken amca Ayhan Mızrak, “10. katta çalışıyor ama inşaatta file, bariyer yok. Çalışırken kendisini koruyabileceği materyaller, iş elbiseleri yok. Bu çocuk çırak olmak için kendisi buldu bu işi, okula belgelerini verdi. Ona yalnızca işi öğretmeleri gerekirken işçi gibi sürekli çalıştırıyorlardı. Akşamları şantiyede kalıyordu. Yeğenim alınmayan güvenlik önlemleri nedeniyle canından oldu” dedi.

Ailecek inşaatlarda çalıştıklarını dile getiren dayı Suat Yenigün ise “Bizler de inşaatta çalışıyoruz. Tüm inşaatlarda koruyucu önlemlerin alınması sıkıntılı bir konudur. Ancak Caner bir devlet üniversitesinin yurt inşaatında çalışıyordu. Hiç mi denetleme olmaz? Mahalle arasında küçük bir bina inşaatı değil bu. Çalışma arkadaşları geldi, onlar da önlem alınmadığını söylüyor. Gencecik bir çocuk canından oldu. Bizler bunun peşini bırakmayacağız” diye konuştu.

Devletin "güvenli kanatları" altında eğitim

Ege Üniversitesi (EÜ) Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’ın geçtiğimiz yıl eylül ayında yaptığı açıklamada, kampüs içinde yer alan inşaatın hızlı şekilde sürdüğünü söyleyerek, “Toplam 6 bin kişi kapasiteli projenin 2 bin kişi kapasiteli kısmının 1 yıl içinde tamamlanması planlanıyor. Öğrencilerimiz, devletimizin güvenli kanatları altında eğitimlerini sorunsuz bir şekilde tamamlayabilecek” açıklamasını yapmıştı. Budak, devletin güvenli kanatları altına giremeden yaşamını yitiren Caner Mızrak hakkında ise henüz bir açıklama yapmadı.