DEV TEKSTİL Y Momentum önünde basın açıklaması gerçekleştirdi

DEV TEKSTİL Y Momentum fabrikası önünde sendikaya ve işçilere yönelik saldırıları teşhir etmek için basın açıklaması gerçekleştirdi.

  • Haber
  • |
  • Sınıf
  • |
  • 18 Şubat 2020
  • 16:54

Devrimci Teksti İşçileri Sendikası, 13 Şubat günü atılan üyeleri ile birlikte akşam iş çıkısında yaptıkları açıklama esnasında fabrikanın müdürleri tarafından saldırıya uğramışlardı. Sendikaya dönük yapılan saldırıya karşı, işten atılan üyeleri ile birlikte Y Momentum fabrikası önünde basın açıklaması gerçekleştirildi.

Y Momentum Fabrikası önünde gerçekleştirilen basın açıklamasında sendika temsilcisi yemek molasında olan işçileri sendikaya üye olmaya çağırdı. Sendika temsilcisi işçilere şöyle seslendi:

“Y Momentum işçisi kardeşler: Fabrika patronu olan Adem Yılmaz ve müdürleri Hakan Kol ve Erol Kol’un tehditlerine ve baskılarına boyun eğmemelisiniz. Fabrikanızda birliklerinizi oluşturmalısınız DEV TEKSTİL ile gücünüzü birleştirmelisiniz. Birlikte hareket ederek ağır çalışma koşullarını ve yaşadığımız tüm sorunları birlikte hareket ederek kaldırabiliriz.”

Yapılan konuşmanın ardından basın açıklamasına geçildi. Basın açıklamasında şunlar ifade edildi:

"Y Momentum, Küresel Çerçeve Sözleşmesine imza atmış olan Zara, Next, Lacoste gibi uluslararası firmalara iş yapmasına rağmen orman kanunları uygulamaktan geri durmuyor. Geçen yıl aynı firmada yaşanan sorunlar çerçevesinde sendikamızın, ilgili firmalara ve sözleşmenin tarafı olan IndustriALL Küresel Sendikası’na bilgilendirme mektubu yazmasına rağmen her iki taraf da Küresel Çerçeve Sözleşmesi hükümlerinin uygulanması için kıllarını dahi kıpırdatmadılar.

Momentum Patronu Adem Yılmaz, Müdürleri Hakan Kol, Erol Kol Momentum işçilerini tehdit ve hakaretlerle baskı altına almaya çalışıyor. Fabrikada en ufak hak arama mücadelesine dahi tahammülleri olmuyor. Sahte kabadayılık taslayarak ve bir çete gibi fabrika içerisinde hareket ederek Momentum işçilerini sindirmeye çalışıyorlar. 13 Şubat günü 2 sendika üyemizi işten çıkartarak bir kez daha sendikaya olan düşmanlıklarını gösterdiler. Fabrika önünde yaptığımız açıklamaya Momentum müdürleri Hakan Kol, Erol Kol ahlak dışı küfürler ederek ve yanında bulunan beslemeleri ile fiziki saldırıda bulundular. Orada bulunan sivil polisler fabrika yöneticilerine hiçbir müdahalede bulunmazken sendika üyemizi ve yöneticimizi gözaltılar aldılar. Keyfi bir şekilde saatlerce karakolda bekletildiler. Y Momentum’daki kuralsız çalışma koşulları son bulana ve atılan arkadaşlarımız geri alınana kadar içeride ve dışarıda haklı mücadelemizi sürdüreceğiz. Fabrika yönetimini buradan bir kere daha uyarıyoruz. Her türlü yasa dışı çalışma uygulamalarını, hak gasplarını sonlandırın. Atılan arkadaşımız anayasal hakkı olan sendikaya üye olma hakkını kullanmıştır. Anayasal hakkın kullanımı engelliyorsunuz. Bu davranışınızdan vaz geçin."

Basın metni okunduktan sonra DEV TEKSTİL temsilcisi “mücadeleye devam edeceğiz” diyerek basın açıklaması bitirildi.

Basın açıklaması boyunca polis Y Momentum fabrikasının etrafında konumlanırken, TOMA’da fabrikanın bahçesinde bekliyordu.

“Sendikal faaliyet engellenemez! Atılan işçiler geri alınsın!” ozalitinin açıldığı basın açıklamasında “İşçi düşmanı Y Momentum patronu”, “sendika haktır engellenemez”, “birleşe birleşe kazanacağız” sloganları atıldı.

Kızıl Bayrak / İstanbul