Dilovası Systemair HSK’da direniş başlayacak

Kocaeli Dilovası'nda bulunan Systemair HSK fabrikasında Birleşik Metal-İş'e üye oldukları için ücretsiz izin uygulamasıyla karşılaşan işçiler 19 Ekim’de direniş başlatacak.

  • Haber
  • |
  • Sınıf
  • |
  • 18 Ekim 2020
  • 12:42

Kocaeli Dilovası'nda bulunan Systemair HSK Havalandırma Endüstri Sanayi fabrikasında Birleşik Metal-İş Gebze 1 No'lu Şubeye üye oldukları için ücretsiz izin uygulamasıyla karşılaşan işçiler 19  Ekim günü direnişe başlıyor.

Fabrikadaki iş yoğunluğu dolayısıyla fazla mesai ile çalışıldığını ve bu koşullarda ücretsiz iznin uygulanamayacağını belirten Birleşik Metal-İş sendikası şunları ifade etti:

"Sendikalaşmanın cezası günde 39 lira ödenekle ücretsiz izin uygulaması olamaz. Kocaeli Dilovası’nda faaliyet gösteren İsveç sermayeli Systemair HSK Havalandırma Endüstri Sanayi işçileri sendikamızda örgütlendiler. Sendikamız işyerinde yasanın aradığı çoğunluğu sağladı ve çoğunluk, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen yetki tespitiyle belgelendi. İşyerinde kölelik koşullarında işçi çalıştırmaya alışan ve sendikal örgütlülüğe tahammül gösteremeyen işveren, bugün üyelerimize ücretsiz izin uygulamasını dayatmaktadır."

Evrensel'de yer alan habere göre "Ücretsiz izin, pandemiden olumsuz etkilenip üretimi önemli ölçüde azalmış, işini neredeyse kaybetmiş işyerlerinde işçi çıkışlarını önlemek için hükümet tarafından çıkarılmıştır" diyen Birleşik Metal-İş şunları ifade etti:

"İşler durma noktasına gelmemişse ücretsiz izin uygulanamaz. Hatta Systemair'de olduğu gibi üretimin yoğun olarak sürdüğü, fazla mesai yapılan işyerlerinde ücretsiz izin uygulaması kesinlikle yapılamaz. Systemair'de ücretsiz izin dayatması sendikalaşmaya karşı yapılmak isteniyor. İşçilerin sendikaya üye olma hakkı sadece anayasayla değil, ülkemizin altına imza koyduğu uluslararası sözleşmeler ve ulusal mevzuatımız tarafından da güvence altına alınmıştır. Sendikal hakların kullanılmasının engellenmesi Türk Ceza Kanunu’nda suç olarak tanımlanmış ve cezai yaptırıma bağlanmıştır. Systemair HSK yönetimi bu suçu işlemekten derhal vazgeçmelidir. Systemair Hsk işçileri anayasal haklarını kullanmışlar ve sendikamıza üye olmuşlardır. İşyerinde çalışma barışı isteniyorsa; işçilerin sendikalaşma hakkına saygı duyulmalı ve ücretsiz izin baskısı derhal durdurulmalıdır."

Ücretsiz izin uygulaması sonlandırılmazsa işçiler eyleme geçecek

Sendika, ücretsiz izin uygulamasının durdurulmaması halinde işçilerin 19 Ekim Pazartesi sabahı fabrika önünde direnişe başlayacağını belirtti.

Birleşik Metal-İş Sendikası, tüm demokratik kitle örgütlerini ve kamuoyunu Systemair HSK işçilerine destek vermeye çağırarak "DİSK/Birleşik Metal-İş Sendikası olarak her zaman olduğu gibi işçilerin haklarını alması için tüm gücümüzle mücadelemizi artırarak sürdüreceğimizin bilinmesini istiyoruz" açıklamasında bulundu.

“Suç duyurusunda bulunacağız”

Fabrika önünde işçilere açıklama yapan Birleşik Metal İş Gebze 1 No'lu Şube Başkanı Selçuk Çiftçi ise, "Yasal hakkınızı kullanmanız karşısında herhangi bir baskı girişiminde bulunan kişilere karşı biz suç duyurusunda bulunacağız. Uluslararası kardeş sendikalarımız da sürece müdahale edecek" dedi.