DİSK 16. Olağan Genel Kurulu'na dair...

DEV TEKSTİL sendikası yaptığı yazılı açıklama ile DİSK 16. Olağan Genel Kurulu hakkında değerlendirmelerde bulundu.

  • Haber
  • |
  • Sınıf
  • |
  • 18 Şubat 2020
  • 12:04

DEV TEKSTİL sendikası yaptığı yazılı açıklama ile DİSK 16. Olağan Genel Kurulu hakkında değerlendirmelerde bulundu. DEV TEKSTİL'in DİSK Genel Kurulu'na dair açıklaması şöyle:

DİSK olağan genel kuruluna dair...

Bürokratlardan, hainlerden ve işbirlikçilerden hesap soracağız! Yeni bir sendikal hareket yaratacağız!

İşçi sınıfının mücadele arayışının ürünü olarak kurulan, tarihinde sayısız direniş, grev ve eylem örgütlemiş olan DİSK’in, son Genel Kurul ile birlikte içine düşürüldüğü durum içler acısıdır. 12 Eylül yenilgisi ve Sovyetler Birliği'nin çöküşünün ardından, dümenini uzlaşmacı işbirlikçi anlayışa doğru kıranların, grevlerle, direnişlerle inşa edilmiş bir geleneği  ‘iş barışı’, ‘uzlaşma’, ‘patronlarla işbirliği’ söylemleriyle lekeleyenlerin, işçilerin eline ‘fabrikamı seviyorum’, ‘işyerimi seviyorum’, ‘üretmek istiyorum’ dövizlerini tutturmaktan kendini alamayanların, mücadele etmek isteyenleri, tercihini sınıf mücadelesinden yana yapanları tıpkı Greif  İşgali’ndeki gibi maceracılıkla suçlayanların işi vardırdığı bu nokta şüphesiz şaşırtıcı değildir.

Rıdvan Budak gibi tescilli bir işçi satıcısının divan başkanı yapıldığı, Kazım Doğan gibi bir hainin yönetim kuruluna seçildiği, burjuva partilerine kürsünün fütursuzca açıldığı DİSK Genel Kurulu DİSK tarihine sürülmüş yeni bir kara leke olarak anılacaktır.

Ancak kimse unutmamalıdır; DİSK’i DİSK yapan bir dönemin mücadeleci militan işçileriydi. Gelecekte de adına yaraşır bir DİSK’i inşa etmek yine militan, mücadeleci bir işçi hareketi sayesinde olacaktır. Kirli pazarlıklarla DİSK yönetimine gelenlerin bu tarih içinde bir yeri ve DİSK’i DİSK yapan değerler karşısında bir hükmü yoktur.

Fiili meşru mücadeleyi ve tabanın söz, karar ve yetki hakkını kendine ilke edinen bir sendika ve ona üye işçiler olarak birleşik, militan bir sınıf hareketi yaratmak, ona dayalı yeni bir sendikal hareket inşa etmek için elimizden gelen her şeyi yapmaya devam edeceğiz. İşçileri sırtından bıçaklamış, DİSK’i var eden değerlere tamamen yabancı, delege hesapları ve kirli uzlaşmalara dayanarak seçilmiş olmak dışında bir hükmü olmayan bürokrat takımını ise hak ettiği yere, tarihin çöplüğüne er ya da geç göndereceğiz.

Devrimci Tekstil İşçileri Sendikası