DİSK, ücretlerin arttırılmasını ve vergilerin adaletli olmasını istedi

DİSK bugün İstanbul Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (İŞKUR) önünde “Ücretlerimiz artsın, vergi yükümüz azalsın” talebiyle eylem yaptı.

  • Haber
  • |
  • Sınıf
  • |
  • 24 Ekim 2019
  • 17:48

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ücretlerin arttırılıp, vergilerde adalet sağlanması için başlattıkları kampanyanın duyurusu kapsamında bugün eylem yaptı.

İstanbul Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (İŞKUR) önünde yapılan eylemde DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu konuştu.

Çerkezoğlu, bugün ücretlerini almak talebiyle Ankara’ya yürümek isteyen metal işçilerine yönelik polis saldırısını protesto ederek söze başladı. Vergilerin sürekli arttığını, işsizler ordusunun büyüdüğünü belirten Çerkezoğlu, işsizlik fonunun da işsiz kalan işçilerden çok sermayeye akıtılmasına ve kıdem tazminatının gasp edilme girişimlerine değinerek “Kıdem tazminatımıza elinizi uzatmaya kalkmayın” dedi.

Hükümetin enflasyonu yüzde 8 göstermeye çalışan oyununa değinen Çerkezoğlu, ücret artışlarınında yüzde 8’le sınırlandırılmaya çalışıldığını belirterek devamında şunları söyledi:

“Evlerimize gelen faturalar yüzde 8 değil, en az yüzde 50 zamlandı. Pazarda, markette gıda ürünleri yüzde 8 değil, en az yüzde 30 zamlandı. O halde ücretlerimiz neden gerçek enflasyon oranında değil de hedeflenen enflasyona göre artsın? Yıllardır ‘ekonomi büyüdü’ diye övünüp, büyümeden payımızı verdiler mi? Vermediler. Vermedikleri için gelir eşitsizliği arttı. Ama yine de sömürüye doymadılar. Kriz kapıya dayandığında da işçilerin alım güçlerini düşürecek ücret politikalarını dayatıyorlar. Ücretlerimizi sürekli olarak aşağıya çekmenin yollarını arıyorlar. Yaz aylarında kamu emekçilerine ve kamu işçilerine dayatılan yüzde 3’lük, yüzde 4’lük zamlar bu politikaların bir yansımasıdır. Taşerondan kadroya geçirildiği iddia edilen işçilere dayatılan yüzde 4+4 ücret artışı ve özgür toplu sözleşme hakkının gaspı yine bu politikaların bir yansımasıdır.”

Bu sefalet politikalarını kabul etmediklerini belirten Çerkezoğlu verginin asıl olarak işçiden değil sermayeden alınması gerektiğinin altını çizdi

Çerkezoğlu konuşmasının sonunda ‘İnsanca ücret, vergide adalet’ mücadelesinin startını verdiklerini açıkladı.