Eaton işçileri direnişi Petrol-İş Genel Merkezi önüne taşıdı

İşçi kıyımına karşı direnen Eaton işçileri, kıyıma ortak olan Petrol-İş İstanbul 1 Nolu Şubesi yönetimini protesto ederek Genel Merkez’i direnişe sahip çıkmaya çağırdı.

  • Haber
  • |
  • Sınıf
  • |
  • 08 Kasım 2019
  • 16:17

Daralma gerekçesi ile işten çıkartılan ve fabrika önümde direnişe geçen Eaton işçileri direnişlerinde 45. günü geride bıraktı. Direnişçi işçiler bugün (8 Kasım) direnişi Petrol-İş Genel Merkezi önüne taşıdılar.

Direnişçi işçiler adına basın açıklamasını Şenol Kurt gerçekleştirdi. Açıklamada daralma gerekçesi gösterilerek yaklaşık 285 kişinin işten atıldığı, bunlardan yaklaşık 100 kişinin “gönüllü çıkış” adı altında işten çıkartıldığı, atılanlardan yaklaşık 40 kişinin meslek hastalığı-sağlık problemi olan işçiler olduğu, geriye kalan işçilerin de Şube Başkanı’nı desteklememiş işçilerden seçildiği ifade edildi. Atılan işçilerden 70 kişinin dava sürecinin, bir yandan da fabrika önü direnişinin sürdüğü söylendi. Şube yöneticilerinin “Onlar birkaç gün direnir giderler” diye düşündüğü, ancak direnişten vazgeçmek gibi bir niyetlerinin olmadığı söylendi.

Kurt, Petrol-İş İstanbul 1 Nolu Şubesi’nin patronla gizli pazarlıklar, protokoller yaptığını, işçiyi muhattap görmediğini söyledi. Kendilerinin bu anlayışı eleştirdiğini, sendikal bürokrasiye karşı mücadele ettiklerini belirten Kurt, bunu Genel Merkez’e de taşıdıklarını ifade etti. İstanbul 1 Nolu Şube’yle yaptıkları görüşmeyi de aktaran Kurt, şube yöneticilerinin büyük bir aymazlıkla hareket ettiklerini dile getirdi.

Alınterimizden aldığınız aidatları haklarımız için kullanın”

Kurt, bugüne kadar hakları için mücadele ettiklerini, bundan sonra da mücadele etmeye devam edeceklerini ifade etti. Daralma varsa bunun Yargıtay kararlarına uygun işletilmesi gerektiği belirtildi. Daha önce iki kez Genel Merkez önüne geldiklerini belirten Kurt, “Sendikayı sarı sendika haline getirmeyin. İşçilerin alınterinden aldığınız aidatları işçilerin geleceğini sağlamlaştırarak, işçilerin yaşam koşullarını iyileştirerek haklarını teslim edin” dedi. Genel merkeze kendilerine sahip çıkma, Şube’nin tutumunu eleştirme ve gerekli cezayı verme çağrısında bulundu.

Direnişlerine 4 gün fabrika önünde, 1 gün Genel Merkez önünde devam edeceklerini söyleyen Kurt, bundan sonraki süreçte talepleri sendika tarafından kabul edilmediği takdirde eylemlerini daha da sertleştirerek sürdüreceklerini ifade etti.

Basın açıklamasına Petrokimya İşçileri Birliği ve DEV TEKSTİL de destek verdi.

Kızıl Bayrak / İstanbul