Hyundai Assan’da karantina var, önlem yok!

Kocaeli’de bulunan Hyundai Assan fabrikasında bir işçinin dün hastaneye kaldırılıp karantinaya alınmasının ardından işçiler önlem alınmadan çalıştırılmaya devam ediyor, işçilere herhangi bir açıklama dahi yapılmadı.

  • Haber
  • |
  • Sınıf
  • |
  • 25 Mart 2020
  • 16:41

Güney Kore sermayesi ortaklı Hyundai Assan'ın İzmit fabrikasında işçiler koronavirüs salgını ve bir işçinin karantinaya alınması sonrası tedirgin. Zira önlem alınmadan, bir açıklama dahi yapılmadan çalışma devam ediyor.

Güney Kore'deki fabrika salgının başlamasının üzerinden kısa zaman geçtikten sonra üretime ara vermişti. Buna karşın Hyundai'nin Kibar Holding ortaklı Türkiye fabrikaları hala çalışmaya devam ediyor.

Kibar Holding’e ait Posco Assan fabrikasında geçtiğimiz hafta yaşanan sorumsuzluğun ardından Hyundai Assan fabrikasında bir işçinin karantinaya alınması sonrası işçilerin tedirginliği büyüyor.

Önlem alınmadan üretime devam!

Hyundai Assan’da dün bir işçi koronavirüs gerekçesi ile Sağlık Bakanlığı’nın bilgisi dahilinde gelen ambulansla hastaneye kaldırılmıştı. İşçinin ve ailesinin bakanlık tarafından Adapazarı'nda karantinaya alındığı belirtiliyor.

Buna rağmen fabrikada çalışma hala devam ediyor. Fabrika içindeki yöneticiler işçilere herhangi bir açıklama dahi yapmış değil. Bununla birlikte gerekli işçi sağlığı önlemleri de alınmadan üretim ve sömürü devam ediyor.

“Tüm işçilere derhal ücretli izin!”

Fabrikadaki son durumla ilgili Metal İşçileri Birliği de kısa bir açıklama yaparak “tüm işçiler derhal ücretli izne çıkarılmalıdır” çağrısı yaptı. Açıklamada yer alan ifadeler şu şekilde:

“...Salgının iyice yayıldığı bir dönemde, herkesin evinde kalması gerekirken, işçileri binlercesi ile aynı alana toplayıp, kâr amaçlı hareket etmek tam da sermayedarlara, patronlara göre bir davranıştır!

Hyundai yönetimi derhal bu tutumundan vazgeçmeli, Hyundai işçilerinin tümüne ücretli izin vererek, evine göndermelidir!”

Hyundai yönetiminin kârları uğruna binlerce işçinin canının tehlikeye atıldığına dikkat çekilen açıklamada, işçilere şu çağrı yapıldı:

“Hyundai işçileri ise bu dönemde ölmemek ve hastalanmamak için birlik olmalı, işçiler arkadaşları ile ele ele vererek mücadele etmelidir!”

Kızıl Bayrak / Kocaeli