Kocaeli'deki fabrikalarda ücretli izin talebi artıyor!

Koceli'de birçok fabrikada koronavirüs salgınının piyasaya yansımaları ile birlike kapanan ve kapanma kararı alan fabrikalar var. Ford, Toyota, Honda ve Çelik Halat'ın ardından her geçen gün üretime ara verme kararı alan fabrikaların sayıları artıyor.

  • Haber
  • |
  • Sınıf
  • |
  • 25 Mart 2020
  • 20:50

Kocaeli'de birçok fabrikada koronavirüs salgınının piyasaya yansımaları ile birlike kapanan ve kapanma kararı alan fabrikalar var. Ford, Toyota, Honda ve Çelik Halat'ın ardından her geçen gün üretime ara verme kararı alan fabrikaların sayısı artıyor. Ayrıca içinde birçok fabrikanın da olduğu 489 şirket Kısa Çalışma Ödeneği'ne başvurdu.

Fabrikalardan işçilerin sağlık sorunları ile ilgili haberler de yansımaya devam ediyor. Yüksek ateş tespiti ile hastaneye ya da eve karantinaya gönderilen işçilere her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Öte yandan işe devam eden işçiler önlemlerin yetersizliğinden dolayı endişeli ve stresli bir şekilde çalışmak zorunda olduklarını ifade ediyor. Son olarak Hyundai Assan'daki koronavirüs şüphesi işçilerin kaygısını daha da artırdı.

Posco Assan'da yeni kaygı verici olaylar yaşanıyor

Alikahya'da bulunan Posco Assan'da geçtiğimiz günlerde bir işçide yüksek ateş tespit edilmesi, aynı servisi kullanan iki işçide dün akşam yine yüksek ateş görülmesi üzerine tüm servis geri gönderildi. Yüksek ateşli iki işçi, hastaneye gönderilirken diğer işçiler eve döndü. İlerleyen saatlerde iki işçinin domuz gribi olduğu bilgisi işçilere ifade edildi, fakat servisteki işçiler bugün çalışmaya çağrıldı.

Servis araçları değişmesine rağmen gün aşırı aynı bölgeden gelen işçilerde sağlık sorunlarının nüksetmesinden dolayı işçiler kaygılı. Ücretli izin kararının bir an önce verilmesi gerekiğini düşünen işçiler, tüm fabrikada test yapılmasını talep ediyor.

SumiRico kısa çalışma ödeneği ile üretime devam ediyor

İtalya'daki fabrikası karantina altında olan SumiRico'da hiçbir şey yokmuş gibi üretime devam edilmesi isteniyor. Fabrika 3 aydır Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında. Bununla birlikte SumiRico yönetimi Pazartesi günü yeniden ödeneğe başvurarak devletin sunduğu imkanları kaçırmak istemediğini bu süreçte de göstermiş oldu.

Öte yandan yurtdışıyla ürün alışverişinin kesilmesi, üretimin üç vardiyaya çevrilmesi, fabrikaya yemek kaşıklarının kapalı gelmesi ve dezenfektanların bulunduğu yerlerin sayısının arttırılması gösermelik önlemler olarak göze çarptı.

Pirelli-Prometeon'da 1 Nisan'da duruş, Brisa'da üretim seviyesinde azaltma

Otomotivdeki duruşların yansıması olarak siparişlerin azalması lastik sektörünü de etkiledi. Bu nedenle Pirelli-Prometeon'da 1-12 Nisan arasında üretim duracak. Brisa bugün (25 Mart) itibarıyla İzmit ve Aksaray fabrikalarında üretim seviyesini düşüreceğini duyurdu.

Yöneticileri yurtdışından geldiği ve korona karantinasına alındığı için son TİS görüşmeleri de ertelendi. Yaşanan bu gelişmelerden kaynaklı TİS sürecinin nasıl ilerleyeceği belirsizliğini koruyor.

Ford Otosan'dan kısmi çalışma talebi

Ford Otosan geçtiğimiz günlerde tedarik sorunundan dolayı üretime ara vermişti. Bu hafta ise Transit Custom hattında çalışan işçilere amirleri tarafından mesaj atılarak isterlerse çalımaya gelebilecekleri söylendi. İşçilere gelen mesajda Custom hattında ambulans yapılacağı ve isteyenlerin gönüllü olarak gelebilecekleri ifade edildi. İşçilerin bir kısmı salgından dolayı bu gelişmeyi endişe ile karşılarken bir kısmı ise üretim malzemelerindeki eksiklikten dolayı ilgili çağrıyı şaşırtıcı bulduklarını ifade ediyor.

EAE'de patron yıllık izinleri kullandırıyor!

Dilovası'nda bulunan EAE fabrikasında işçileri korumak adına bir el dezenfektanı koymak dışında herhangi bir önlem alınmış değil. Yemekhanede ise salata büfesi kaldırıldı. İşçiler yemeklerin daha da kötüleştiğini düşünüyor. İşçilerin ücretli izin talebi sürerken EAE patronu üretimi durdurmak yerine işçileri kısım kısım yıllık izne çıkartıyor. İşçiler bunu patronun fırsatçılığı olarak görürken, yıllık izinlerinin bittiği koşulda ne olacağının belirsizliğinden de rahatsızlar. İşçiler yıllık izinlerin kullanılmasını değil, salgın tehdidi geçene kadar ücretli izin istiyorlar.

Mobiltem A.Ş.'de işçilere ücretsiz izin dayatılıyor!

Mobiltem A.Ş. adı altında faliyet yürüten açık hava reklam şirketi, işçilerine hiçbir şekilde temiz ve dezenfekte edilmiş ortam hazırlamıyor. Dahası iş güvenliği konusunda da hiçbir önlem almadan çalışanlarını işten atmakla tehdit edip işlerini yürütmeye çalışıyor.

Firma yönetimi, 25 Mart günü Kocaeli şubesinden 3 işçinin iş akitlerini feshetti. İşten çıkarma, işçiler ücretsiz izin dayatmasını kabul etmediği için yaşandı. Şirket yönetimi ayrıca, işçileri -raporlu oldukları durumlarda bile- işten çıkarma tehdidi ile zorla reklam afişlerini asmaya zorlamaktadır. Çalışma koşullarının bir an önce iyileştirilmesini isteyen işçiler, tehditle ücretsiz izne çıkarılmalarına son verilmesini istiyorlar.

Kızıl Bayrak / Kocaeli