Metal sendikalarından ortak basın toplantısı

Birleşik Metal-İş, Türk Metal ve Özçelik-İş, MESS Grup TİS sürecine ilişkin ortak basın toplantısı düzenledi.

  • Haber
  • |
  • Sınıf
  • |
  • 07 Ocak 2020
  • 16:36

Metal iş kolunda MESS Grup TİS süreci devam ederken, bu süreçte MESS’le ayrı ayrı görüşmeler yapan Birleşik Metal-İş, Türk Metal ve Özçelik-İş ortak basın toplantısı düzenledi.

Üç sendikanın da üst kuruluşu olan Uluslararası Metal Sendikaları Konfederasyonu’nun (IndustriALL) da katıldığı toplantıda ilk sözü Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu aldı. Üç sendikanın bir araya gelmesini “tarihsel bir gelişme” olarak nitelendiren Serdaroğlu, sürecin uyuşmazlık aşamasında olduğunu, arabulucu raporunu beklediklerini ve bundan sonra grev aşamasına geçileceğini belirtti. Serdaroğlu şunları söyledi:

“Öyle patronların abarttığı kadar afaki değil. Bu zam furyası altında aslında sadece kayıplarımızı karşılamanın uğraşı içindeyiz. Ücret zammı olarak ilk 6 aylık dönem için yaklaşık yüzde 34 oranında bir ücret zammı istedik. Diğer altışar aylık zam dönemleri içinse enflasyon artı refah payları gibi artışlar talep ettik. Sosyal haklarda ise ortalama yüzde 55 oranında artış teklif ettik. Ayrıca, 2 yıllık bir Toplu İş Sözleşmesi (TİS) istiyoruz.”

Grev haklarını kullanacaklarını ve olası bir grev yasağı karşısında geri adım atmayacaklarını öne süren Serdaroğlu şöyle konuştu:

“Son asgari ücret artışı ile metal işçilerinin ikramiye dahil aldıkları ücret asgari ücretin yalnızca yüzde 62 üzerinde. Bundan 9 yıl önce asgari ücretin 2 buçuk katı ücretimiz vardı. İkincisi, yoksulluk ve reel ücret kaybı giderek artmaktadır. Son aylarda giderek artan biçimde, ardı ardına zamlar yapılmaktadır. İşçiler, aldıkları herhangi bir malı bir ay sonra aynı paraya alamamaktadırlar. Sözleşme sürecimiz grev aşamasına geliyor. Eğer MESS, metal işçilerinin taleplerini karşılayan bir teklifle gelmezse grev kaçınılmaz olacaktır. Eğer MESS olası bir grev yasağından sonra kenara çekileceğimizi bekliyorsa yanılır. Biz Anayasa Mahkemesi'nin daha önce verdiği kararın gereğini yapacağız ve en temel hakkımız olan grev hakkımızı kullanmaya devam edeceğiz. Anayasa'ya aykırı olan grev yasağını tanımayacağız. Anayasa'dan ve uluslararası sözleşmelerden doğan grev hakkımızı kullanacağız. Dolayısıyla, hiç kimse grev yasağından medet ummasın.”

Türk Metal Genel Başkanı Pevrul Kavlak ise toplantıda yaptığı konuşmada, 6 Ocak’tan itibaren vardiya giriş çıkışlarında iş durdurmaya başladıklarını söyledi. 19 Ocak’ta Bursa’da miting düzenleyeceklerini söyleyen Kavlak şöyle konuştu:

“Gıda fiyatlarındaki yıllık artış ise yüzde 22,25’dir. Son 4 ayda elektriğe yüzde 32,13 ve doğalgaza yüzde 31,15 oranında zam geldi. Hükümet harçları, vergiyi, para cezalarını, ya da köprü ve otoyol geçişleri gibi kamusal hizmetlerin ücretini artırırken yeniden değerleme oranı olan yüzde 22,58’i esas alıyor. Ona göre artış yapıyor. Aksi halde kamunun zarar edeceğini söylüyor. Ancak işçiye, memura, emekliye gelince çok daha düşük bir enflasyon hesabı bizlere dayatılıyor. 6 Ocak pazartesi gününden başlayarak, vardiya giriş çıkışlarında iş durduruyoruz. İlk planda dünkü eylemimizde 10 dakika ile iş durdurmaya başladık. Bu süreyi 15 dakikaya, sonra da 20 dakikaya çıkaracağız. 19 Ocak’ta ise yaklaşık 55 bin üyemizin bulunduğu Bursa’da büyük bir uyarı mitingi yapacağız. Bütün bunlardan sonuç alamazsak eylemlerimizi artırarak sürdüreceğiz.”

IndustriALL Avrupa Genel Sekreteri Luc Triangle da toplantıda konuşma yaptı. Triangle “Avrupa’daki tüm işçiler olarak gözümüz burada. Sanmayın ki bu mücadele sadece Türkiye’de göz önünde bulunuyor. Tüm Avrupa’daki işçiler, işverenler, sendikalar mücadelenizi izlemekte ve hakkınız olanı vermekte yanınızda” dedi.

Konuşmaların ardından toplantı sona erdi.