Metal TİS sürecinde hareketlilik

Türk Metal bürokratları, işçilerin grev iradesini kırmak için lokavt kararı alan MESS’in kendilerine görüşme çağrısı yaptığını duyurdu. Çağrıya olumlu yanıt veren Türk Metal bürokratları 27 Ocak (bugün) saat 17.00’de MESS ile masaya oturacak.

  • Haber
  • |
  • Sınıf
  • |
  • 27 Ocak 2020
  • 13:56

MESS Grup TİS süreci metal işçilerinin grev kararlılığı ile devam ediyor. Türk Metal ve Birleşik Metal İş Sendikası’nın işçilerin basıncıyla aldıkları grev kararının ardından bir çok fabrikada uyarı eylemleri yapılmıştı.

Türk Metal bürokratları, işçilerin grev iradesini kırmak için lokavt kararı alan MESS’in kendilerine görüşme çağırısı yaptığını duyurdu. Çağırıya olumlu yanıt veren Türk Metal bürokratları 27 Ocak (bugün) saat 17.00’de MESS ile masaya oturacak.

Metal İşçileri Birliği (MİB) bu gelişmenin ardından bir çok fabrikada hareketlilik yaşandığını sosyal medya hesabından duyurdu. Konuyla ilgili MİB’in yaptığı açıklama şöyle:

“Türk Metal-MESS görüşmesi öncesi fabrikalarda hareketlilik olduğuna dair duyumlar geliyor. MESS görüşmesine, bugüne kadar hiç bir toplantıya katılmamış olan Pevrul Kavlak'ın gideceği ifade ediliyor. Fabrikalarda İnsan Kaynaklarının ve Türk Metal temsilcilerinin hareketli olduğu söyleniyor…

Türk Metal yine bir gece satışına hazırlanıyor izlenimi var. Bu saatten sonra kimse metal işçisinin karşısına satış sözleşmesiyle çıkmaya yeltenmesin!

Türk Metal üyesi metal işçileri olası satışı tanımamak için harekete geçmeli, taleplerine sahip çıkmalıdır. İşçinin onayı olmadan imzalanacak sözleşme kabul edilmemelidir.

3 yıllık sözleşmeye geçit verilemez!
Sefalet ücretine imza atılamaz!
Esnek çalışma hükümleri uygulanamaz!”

Birleşik Metal grev kararını fabrikalara asmaya başladı

Öte yandan, Birleşil Metal İş Sendikası örgütlü olduğu MESS’e bağlı fabrikalara grev kararını asmaya başladı. Sendika yönetimi, "Sendikamız ile Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) arasından yürütülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamamıştır. Grev kararı tüm fabrikalarda ilan edilmiştir" açıklaması yaptı.