MİB: ''Savaş zamanı cephe gerisinde tartışma olmaz!''

Metal İşçileri Birliği, Birleşik Metal İş Sendikası'nın Gebze Şubesi'nde yaşanan gelişmelere dair sosyal medya hesabından yazılı bir açıklama yayınladı. Metal İşçileri Birliği'nin açıklaması şu şekilde:

  • Haber
  • |
  • Sınıf
  • |
  • 01 Şubat 2020
  • 16:51

Metal İşçileri Birliği, Birleşik Metal İş Sendikası'nın Gebze Şubesi'nde yaşanan gelişmelere dair sosyal medya hesabından yazılı bir açıklama yayınladı. Metal İşçileri Birliği’nin açıklaması şu şekilde:

''Savaş zamanı cephe gerisinde tartışma olmaz!''

Birleşik Metal İş bürokratları, greve üç gün kala Gebze Şubesi'ni ikiye bölme kararı aldı. Bir Şubenin başına Selçuk Çiftçi, diğer şubenin başına ise seçimleri kaybeden Necmettin Aydın'ın “atama usulü” ile geleceği söyleniyor. Bu kabul edilebilir bir durum değildir. Birleşik Metal İş üyesi işçiler, bürokratların hem otoritelerini sağlamlaştıracak hem de metal işçisinin grev kararlılığını dinamitleyecek tüm girişimlerine karşı tepkisini göstermelidir. Bölünme kararını kabul etmediklerini ortaya koymalıdır.

1- Greve üç gün kala böyle bir girişim kabul edilemez! Bu metal işçisinin grev kararlılığını ve bütünlüğünü bozacağı gibi, greve dönük hazırlıkları sekteye uğratacak bir karardır. Şu anda metal işçisinin tüm dikkatini greve ve kazanıma kilitlemesi gerekirken, dahası toplum çapında bir duyarlılık yaratma işi ortada duruyorken bu anlamsız karardan vazgeçilmelidir.

2- MESS dayatmalarına karşı grev kararlılığını güçlü bir biçimde ortaya koyan Gebze Şube fabrikalarının bölünmesi, sendikal bürokrasinin icazetçi tutumlarını güçlendirmek için ortaya koyduğu acizce bir girişimdir. Bürokratların grev iradesini kırmaya dönük çabalarının, bu girişimin ardından gelmesi kimseyi şaşırtmamalı, şimdiden önlem alınmalıdır.

3- Gerekçe olarak Gebze Şube'nin üye sayısı olarak çok büyük olduğu, yönetiminin zor olacağı, üstelik grev sürecine daha güçlü müdahale edebilmek vs. ortaya konuluyormuş. Bu gerekçelerin elle tutulur hiçbir yanı bulunmuyor. Dahası, yıllardır esaslı bir değişim olmadan üye sayısını koruyan, Genel Merkezin adamı Necmettin Aydın varken 'büyüklüğü' sorun edilmeyen Gebze Şube ne oldu da bugün ikiye bölünme kararıyla karşı karşıya?

4- Diyelim ki öyle! Bunun yolu ve zamanlaması bu mudur? Şu an metal işçisi bir savaşın içinde. Hakları ve geleceği için dişe diş bir mücadele vermeye hazırlanıyor. Bu bürokrat takımı bilmezler mi savaş sırasında cephe gerisinde tartışma olmaz.

Süreç geride kalır, fabrikalara sorarsın, tabanın fikrini alırsın, oylamanı yaparsın. Bu en basit sendikal demokrasi gereğidir. Öyle oldu bitti ile, atama başkanla bu işi çözmeye çalışmak, tüm sendikal demokrasi ilkelerini ayaklar altına almak demektir.

5- Bu süreçte herkes bir sınavdan geçiyor. Sendika merkez yöneticileri, pusuda bekleyen atama başkanlar, 'sınıf sendikacılığı vurgusu yapan' muhalefet ve elbette metal işçileri. Ya sınıf mücadelesinin ilke ve değerlerine uygun davranılacak, grev kararlılığıyla yol yürünecek. Ya da bürokratik hesaplar bir kez daha metal işçisinin mücadelesini sakatlayacak.

Ama inanıyoruz ki metal işçisi kendi gücüne dayanarak, birliğini koruyarak mücadele edecek ve kazanacaktır.

Son sözümüz ise şu: Tüm bu gelişmelere tek söz etmeyen siyasal unsurlar ve DİSK yönetimi, Birleşik Metal yönetimi şakşakçıları, şu sıralar lâl kesilen internet siteleri, sosyal medya sayfaları, sizler de en az bürokrat takımı kadar bu süreçten sorumlu olacaksınız.

Metal İşçileri Birliği - MİB